
Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Hlasité zvuky
Jedním z největších problémů spojených s ohňostroji jsou hlasité zvuky, jimiž jsou doprovázeny. Zvířata jako i naši domácí mazlíčci, mají citlivější sluch než lidé, proto zvukové vjemy vnímají mnohem intenzivněji. Zvuky u nich mohou vyvolat strach, úzkost nebo paniku. Kvůli citlivému sluchu zvířat dochází k jejich snaze ukrýt se do bezpečí nebo utéct, což může vést ke ztracení či vzniku poranění.
Jak pomoci domácím mazlíčkům
Abychom co nejlépe zvládli strach svých mazlíčků a zároveň zabránili negativnímu vlivu ohňostroje na zvířata, měli bychom se řídit následujícími radami. Nepodporujte zvíře ve strachu, chovejte se jako by se nic nedělo. Pokud dáte najevo neobvyklou situaci, zvíře se začne bát ještě víc. Nechte svého mazlíčka, ať si vybere úkryt na místě, kde se cítí nejvíc v bezpečí. Nenechávejte zvířata v době ohňostrojů běhat venku samotné a nenuťte své mazlíčky k venčení. Aby se během ohňostrojů cítili více komfortně, můžete jim podat přípravky na uklidnění, ovšem s jejich podáním začněte včas, ať je zvíře klidné ve správnou dobu.
Volně žijící zvířata
Ohňostroje nemají negativní vliv pouze na domácí mazlíčky, ale také na volně žijící zvířata, zejména na ptáky. Zvuk ohňostrojů nebo také silvestrovské petardy můžou narušit jejich přirozené chování, jako je hnízdění nebo migrace. Mnoho ptáků kvůli hlasitým zvukům opouští svá hnízda, což má nepříznivý dopad na jejich potomstvo. Velké množství volně žijících zvířat se během období ohňostrojů ocitne se zraněním v záchranných stanicích.
Šetrná alternativa
Existují způsoby oslav, které jsou pro zvířata šetrnější. Jednou z možností je tichý ohňostroj, který se skládá pouze z vizuálních efektů, nikoliv však zvukových. Mnoho měst zavedlo tuto alternativu, která je pro zvířata šetrnější a zároveň stále nabízí zážitek pro diváky.
Je důležité si uvědomit, že naše slavení může znamenat zbytečné utrpení pro životy jiných. Proto bychom měli hledat rovnováhu mezi oslavami a ohleduplností vůči našim zvířecím společníkům.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek