Jak zateplit kurník?

Autor: Juraj Korim

03.11.2023

Jak zateplit kurník?

Zimu máme na krku a stejně tak, jako připravujeme náš dům na chladné počasí, je třeba také poupravit domov slepičkám. Potřebují totiž dostatečné teplo, aby byly zdravé, a tak je nutné přistoupit k zateplení kurníku. V následujícím článku Vám ukážeme, jak na to.

Kdy je nutné zateplení kurníku?

Zateplení by rozhodně nemělo chybět v případě, že se slepičky nachází v oblasti, kde jsou běžné velké mrazy. Vyhýbat bychom se mu neměli ani v případě, kdy očekáváme pravidelnou snůšku vajec. Pro slepičky je totiž nejvhodnější teplota pro snášení kolem 20 °C. Zároveň slepice nebudou muset využívat veškerou svou energii pouze k vlastnímu zahřátí.. Dalším nesporným důvodem, proč bychom měli uvažovat o zateplení kurníku, je ochrana před nachlazením a dalšími nemocemi. 

Jaký izolant využít?

Existuje více variant, jak zateplit kurník. Před samotnou výrobou dobře rozmyslete, jaký izolant k tomu využijete. Asi jako první materiál, který každého napadne, je polystyren v podobě desek. Není divu, jedná se o nejlevnější a nejefektivnější izolant, se kterým se zároveň jednoduše pracuje.

 

Jako další lze využít, sice dražší, ale dobře fungující, fasádní vatu. Ta v kurníku vydrží spoustu let a má skvělé vlastnosti jako paropropustnost nebo nehořlavost a zároveň je ideálním izolantem. Pokud však chcete kurník udržet čistě v přírodním stylu, můžete využít slámu, která je rovněž skvělým pomocníkem. 

Postup

Postup, jak zateplit kurník, zvládne každý středně zdatný kutil. Po výběru ideálního izolantu se už stačí jen vrhnout do práce. Nejdříve si kurník naměříme, abychom věděli, kolik materiálu budeme potřebovat. Následně se pustíme do samotného obkládání. Začneme od střechy a postupně se přesuneme k podlaze. Ano, i tu je potřeba zateplit, aby slepičky měly nohy v teple. Nejjednodušším způsobem je vytvořit dvojitou dřevěnou stěnu, do které budete vkládat izolaci. V případě polystyrenu nebo vaty je možné nejprve stěny izolací obložit a následně překrýt dřevěnou deskou nebo palubkami. Překrytí izolace další vrstvou je nezbytné, jelikož je důležité, aby slepičky neklovaly do materiálu. 

Pozor na vlhkost!

Především u zateplených kurníků nezapomeňte na pravidelné větrání, aby se uvnitř kurníku nedržela vlhkost.

Tak co myslíte?

Je náš postup, jak zateplit kurník, náročný? Pevně věříme, že ne. Tak vzhůru do toho! Vaše slepičky se Vám za dané náležitě odvděčí pravidelnou snůškou. A to se přeci vyplatí! 


A pokud nechcete vše dělat svépomocí, můžete zakoupit kurník, který je zateplený od výroby. Máme ho v nabídce.

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek