
Jak zateplit kurník?
Zimu máme na krku a stejně tak, jako připravujeme náš dům na chladné počasí, je třeba také poupravit domov slepičkám. Potřebují totiž dostatečné teplo, aby byly zdravé, a tak je nutné přistoupit k zateplení kurníku. V následujícím článku Vám ukážeme, jak na to.
Kdy je nutné zateplení kurníku?
Zateplení by rozhodně nemělo chybět v případě, že se slepičky nachází v oblasti, kde jsou běžné velké mrazy. Vyhýbat bychom se mu neměli ani v případě, kdy očekáváme pravidelnou snůšku vajec. Pro slepičky je totiž nejvhodnější teplota pro snášení kolem 20 °C. Zároveň slepice nebudou muset využívat veškerou svou energii pouze k vlastnímu zahřátí.. Dalším nesporným důvodem, proč bychom měli uvažovat o zateplení kurníku, je ochrana před nachlazením a dalšími nemocemi.
Jaký izolant využít?
Existuje více variant, jak zateplit kurník. Před samotnou výrobou dobře rozmyslete, jaký izolant k tomu využijete. Asi jako první materiál, který každého napadne, je polystyren v podobě desek. Není divu, jedná se o nejlevnější a nejefektivnější izolant, se kterým se zároveň jednoduše pracuje.
Jako další lze využít, sice dražší, ale dobře fungující, fasádní vatu. Ta v kurníku vydrží spoustu let a má skvělé vlastnosti jako paropropustnost nebo nehořlavost a zároveň je ideálním izolantem. Pokud však chcete kurník udržet čistě v přírodním stylu, můžete využít slámu, která je rovněž skvělým pomocníkem.
Postup
Postup, jak zateplit kurník, zvládne každý středně zdatný kutil. Po výběru ideálního izolantu se už stačí jen vrhnout do práce. Nejdříve si kurník naměříme, abychom věděli, kolik materiálu budeme potřebovat. Následně se pustíme do samotného obkládání. Začneme od střechy a postupně se přesuneme k podlaze. Ano, i tu je potřeba zateplit, aby slepičky měly nohy v teple. Nejjednodušším způsobem je vytvořit dvojitou dřevěnou stěnu, do které budete vkládat izolaci. V případě polystyrenu nebo vaty je možné nejprve stěny izolací obložit a následně překrýt dřevěnou deskou nebo palubkami. Překrytí izolace další vrstvou je nezbytné, jelikož je důležité, aby slepičky neklovaly do materiálu.
Pozor na vlhkost!
Především u zateplených kurníků nezapomeňte na pravidelné větrání, aby se uvnitř kurníku nedržela vlhkost.
Tak co myslíte?
Je náš postup, jak zateplit kurník, náročný? Pevně věříme, že ne. Tak vzhůru do toho! Vaše slepičky se Vám za dané náležitě odvděčí pravidelnou snůškou. A to se přeci vyplatí!
A pokud nechcete vše dělat svépomocí, můžete zakoupit kurník, který je zateplený od výroby. Máme ho v nabídce.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek