Jak začít s chovem kachen?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.05.2022

Jak začít s chovem kachen?

Pokud máte u vesnického domku dvůr, pro který hledáte nějaké praktické využití, jedním z možných řešení je chovat drůbež pro užitek i potěšení. Nejčastěji se pro vejce a maso chovají slepice, ale zapomenout byste při rozhodování neměli ani na kachny, od nichž se vajec i masa rovněž dočkáte, a přitom je jejich chov podobně nenáročný. Když budete chtít, můžete klidně chovat slepice i kachny zároveň. Přemýšlíte nad tím, že s chovem kachen začnete? V tomto článku jsme pro vás připravili rady, jež vám usnadní rozhodnutí, zda kachny opravdu chovat. A jestli se rozhodnete kladně, tak díky těmto radám budete vědět, jak se na jejich chov připravit.

Kde budou kachny žít

V první řadě, před samotným pořízením kachen, musíte pro kachny připravit vhodné prostředí. To znamená připravit výběh. Čím větší, tím lepší – malý výběh by se rychle proměnil v baheniště. Domácí kachny obvykle nemají potřebu létat ani překonávat překážky, a tak stačí výběh pouze ohradit dostatečně vysokým oplocením. Ovšem třeba oblíbené kachny pižmové jsou dobří letci, takže jim musíte nechat zastřihnout křídla, případně je chovat ve voliéře.

Kachny se neobejdou bez vody, a proto ve výběhu velice ocení jezírko. Každopádně potřebují stálý přísun čerstvé vody, takže pokud ve výběhu nebude trvalý zdroj čerstvé vody, budete jim muset často měnit vodu v napáječce, ideálně dvakrát za den.

Dále je třeba kachnám pořídit (vlastnoručně postavit) nějaký příbytek. Většinou má podobu dřevěné boudy, ve které kachny přečkají noc. Bouda by měla být uzavíratelná, abyste se nemuseli obávat nočních návštěv predátorů, a její optimální velikost závisí na počtu kachen, které budete chovat – kachny by se v něm pochopitelně neměly mačkat. Do boudy je třeba umístit suchou podestýlku, která dokáže sát trus, zvolit můžete slámu, hobliny či speciální stelivo. Při stavbě a umístění zázemí pro kachny nezapomeňte na to, že kachny nemají rády větrné počasí.

Výběr kachního plemena

Správný výběr plemena kachen závisí na tom, jaký je hlavní důvod jejich chovu. Některá plemena nabízí větší snůšku vajec za rok (nosná plemena), jiná zase snesou vajec méně, ale vynikají množstvím a chutí masa (masná plemena). Pokud preferujete spíše více masa před co největším počtem vajec, můžete chovat například velmi rozšířenou kachnu pekingskou. Kachna pekingská má elegantní bílé peří a charakteristický je pro ni rychlý růst a zavalitější tělo, takže se při jejím chovu můžete těšit na velkou porci chutného masa s vyšší tučností.

Kachny a kačeři

Kachny můžete chovat i bez přítomnosti kačera, k životu ho nepotřebují. Ovšem pokud chcete, aby se vaše hejno rozrůstalo, bez kačera to nepůjde. V hejnu můžete mít jednoho i více kačerů, ani jedna varianta není překážkou pro to, abyste se dočkali malých káčátek.

Čím kachny krmit

Když budete kachny chovat v dostatečně velkém výběhu, dokážou si potravu částečně zajistit samy – nepohrdnou trávou, slimáky nebo hmyzem. V případě menších výběhů musíte do výběhu kachnám podstrojovat čerstvou trávu, kterou samozřejmě můžete podávat i kachnám ve velkém výběhu. Určitě ji neodmítnou.

Pro dobré prospívání je vhodné, nehledě na velikost výběhu, kachnám dopřávat krmnou směs, a to zejména v zimě a době snůšky, kdy je to nutnost. Krmná směs může obsahovat například pšenici, kukuřici, oves a další obiloviny nebo zeleninu a ovoce. Buď ji můžete připravovat sami, nebo si lze usnadnit práci a kupovat hotová sypká či granulovaná krmiva určená pro kachny.

Kachnám můžete k běžnému krmení přidat také krmivo s vitamíny a minerálními látkami, které příznivě ovlivňují jejich zdravotní stav, zvyšují užitkovost, podporují reprodukční schopnosti a zlepšují využitelnost krmiva. Pokud chcete patřit mezi starostlivé chovatele, doplňkové krmivo s těmito látkami jim podávejte klidně celý rok dle doporučení výrobce. Naopak se snažte vyhýbat podávání pečiva, které sice kachny konzumují, ale není příliš výživné a může jim dokonce způsobit zdravotní problémy.

Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek