Jak vyrobit med
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.06.2024

Jak vyrobit med

Med, výborná a zdraví prospěšná potravina, která se užívá jako přírodní sladidlo a nejen to. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek a aminokyselin, a navíc má antibakteriální účinky. Je to výborný pomocník například při onemocnění dýchacích cest. Proces výroby medu ovšem vyžaduje péči, znalosti a pochopení přírodních cyklů. A tak, než se dostane na Váš stůl, urazí dlouhou cestu.  

Stanoviště

Základem pro úspěšnou produkci medu je výběr vhodného stanoviště, kam umístíte úly. Prostředí by mělo být vybíráno podle dostupnosti květin, daleko od průmyslového znečištění a pesticidů. Správně zvolené místo ovlivňuje chuť a kvalitu.  

Proces výroby medu

Na úplném počátku stojí pilné včelky, které do úlů nosí sesbíraný nektar z květin nebo medovici, sladká šťáva produkovaná drobným hmyzem. Tyto šťávy následně obohatí vlastními enzymy a umístí do váčku, ve kterém je dopraví do svého domova. Zde si nektar přebírají ostatní včelky a ukládají ho do plástů. Následně začíná proces, během kterého tvoří včelí med. Díky vysoké teplotě uvnitř úlu se z nektaru odpařuje voda, kterou včely za pomocí proudu vytvořeného máváním křidélek, odvedou ven z úlu. V momentě, kdy med dosáhl požadované konzistence (obsahuje kolem 18 % vody), včely zakonzervují plástve voskovým víčkem. Takto je nyní chráněn a připraven k vytáčení.  

Sběr a zpracování medu

Klíčovým okamžikem je sběr medu, který vyžaduje pečlivou manipulaci s úly a rámy. Včelař vyjme zavíčkované plásty, které následně pomocí vidličky odvíčkuje. Takto připravené plásty vkládáme do medometu, který za působení odstředivé síly med dostává z plástů ven. Následně stéká ke spodnímu kohoutku, odkud ho stáčíme a filtrujeme od nečistot pomocí dvojitého síta do předem připravených čistých nádob.  

Skladování medu

Med skladujte pečlivě zavíčkovaný, aby bylo zamezeno přístupu vlhkosti. Při vyšším množství vody by totiž mohlo dojít ke kvašení. Umístěte ho nejlépe do suché a tmavé místnosti s maximální teplotou 18 °C. Díky tomuto prodlužujete trvanlivost bez ztráty na kvalitě.  

Testování a kontrola kvality

Kvalita medu je klíčovou vlastností pro včelaře i spotřebitele. Proto je důležité jej pravidelně testovat na jeho čistotu, obsah pylu a další parametry. Kvalitní med splňuje přísné normy a je označen příslušnými certifikáty. 

Med – vitamíny a zdraví prospěšné látky

Med je nejen lahodné sladidlo, ale také zdroj mnoha zdraví prospěšných látek. Obsahuje širokou škálu vitamínů, včetně vitamínů skupiny B a vitamínu C, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu a imunitního systému. Konzumace medu podporuje hojení ran, zlepšuje činnost svalů a srdce. Vitamíny a minerály přítomné v medu mohou také pomoci udržovat zdravou kůži, vlasy a nehty.  

 

Výroba medu je fascinující proces. Přestože moderní technologie včelařům usnadňují práci, základem této činnosti stále zůstává důkladná péče o včely. Ta se ovšem vyplatí, výsledkem je totiž vysoce kvalitní med.  

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek