SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vypadá životní cyklus slepic?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.05.2024

Jak vypadá životní cyklus slepic?

Slepice jsou výbornými pomocnicemi a také fascinujícími tvory. Za svůj život procházejí několika fázemi, které byste jako chovatelé měli dokonale znát. Jak tedy vypadá jejich život?

Věk slepice

Průměrný věk slípek se stanovuje na cirka čtyři roky. Ovšem délka života se odvíjí od plemena, a především také od podmínek chovu. Pokud vše probíhá hladce, drůbež má vše, co potřebuje, může se dožít až deseti let. Život slepice můžete prodloužit kvalitní a vyváženou stravou, správnou péčí a dostatečným prostorem k vyběhnutí. 

Líhnutí

Životní cesta slípky začíná ve vejci. Vejce je inkubováno po dobu přibližně 21 dnů. Během tohoto období musí být teplota a vlhkost pečlivě monitorovány tak, aby byl zajištěn správný vývoj embrya. Po uplynutí inkubační doby se můžeme těšit na vylíhnutí kuřátka.

Kuřátko

Při líhnutí slepic je mládě zcela závislé na péči své matky. Potřebuje teplé prostředí, které mu zařídí kvočna pod svými křídly, a pravidelné krmení. Kuřata jsou velmi náchylná a vyžadují pozornou péči, aby přežila první týdny života. Více o péči o kuřátka se dozvíte v našem článku: „Co s kuřaty po vylíhnutí?“.

Růst a vývoj

V prvních týdnech života nastává rychlý růst a vývoj kuřete. Po dvou až třech měsících dostatečně opeří, vyrostou a postupně se stávají dospělými jedinci. 

Dospělost

Dospělou se kuřice stává v době, kdy snese první vajíčko. V tu chvíli již o slípce můžeme mluvit jako o nosnici. Pohlavní dospělosti dosahuje kolem 20. týdnu života. To se ovšem může měnit v závislosti na plemeni. První vejce mohou být menší a nepravidelná, ale s časem se produkce zlepší a ustálí. Dospělé slepice jsou již schopné se o sebe samy postarat. 

Snůška

V nejproduktivnějším období, tedy v prvním roce snůšky, může slepička snášet až jedno vejce denně. Snášení vajec může být ovlivněno různými faktory, jako je osvětlení, kvalita krmiva, genetické predispozice a roční období. Správná péče o slípky a zajištění optimálních podmínek může vést k dlouhému a stabilnímu období snášení vajec. 

Stáří

Jak kvočna stárne, její produkce vajec klesá. Ve většině případů dospělá nosnice snáší dva až tři roky. V tomto období se chovatelé často rozhodují, co dál. Zda nechat slepičku dožít přirozenou cestou, nebo chov obměnit a pořídit nové mladé jedince, kteří budou produktivní. 

Zajímavosti o slepicích

Víte, jakými zajímavosti oplývají starší slípky? Například vzhledem k velkým hormonálním změnám některé slípky mění svou povahu a vlastně tak trochu i svou identitu. Často se totiž stává, že se začne chovat jako kohout. Pokud takových máte doma více, může to mezi nimi začít vřít. 

Slepice prochází ve svém životě mnoha různými fázemi, od líhnutí po stáří. Správnou péčí, včetně kvalitního krmiva, dostatečného prostoru a vhodných podmínek, napomůžete k jejímu dlouhému a šťastnému životu. Porozumění těmto fázím je klíčem k úspěšnému chovu a maximálnímu využití jejich potenciálu.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.