
Jak vypadá září v zahradě?
Září je pro nás měsícem, kdy připravujeme zahradu na příchod podzimu a zimy. Spousta rostlin ještě kvete, avšak jiné už se připravují na zimní odpočinek. Co dělat na zahradě a jaké práce Vás čekají, aby se na jaře vše probudilo v plné kráse?
Sklizeň
Září je především obdobím sklizně. V tuto chvíli dozrávají především hrušky, švestky, jablka, broskve, ale také ostružiny či pozdní jahody. Plody je třeba vhodně uskladnit, nejlépe pak ve sklepě či jiné tmavé komoře. Nikdy však neukládejte ovoce nahnilé či napadené hmyzem. Ovoce případně můžete zpracovat dle svého uvážení. Lze ho kompotovat, zavařovat, sušit či moštovat. V září dozrává také množství zeleniny.
Nezapomeňte na léčivé plody, jako je šípek, rakytník nebo třeba jeřabiny. Dále dozrávají vlašské ořechy, které je potřeba nechat oschnout a následně uskladnit buď oloupané, nebo ve slupce. V tuto dobu je správný čas na sběr semínek mrazuvzdorných trvalých květin a letniček, které budou zdobit Vaši zahradu i v dalším roce.
Podzimní sázení
Přestože většinu září na zahradě sklízíme, je ideální čas i na podzimní výsev. Nejdříve je potřeba všechny záhony okopat, zrýt, zbavit plevele a pohnojit, aby byly připraveny na další várku. Následně nic nebrání tomu, abyste se pustili do výsadby ředkviček, zimního salátu, špenátu, kořenové zeleniny nebo třeba česneku.
Toto období je vhodné taktéž pro sázení jehličnanů či stálezelených dřevin. Jehličnany důkladně zalévejte, aby přečkaly zimu. S opadavými dřevinami ještě vyčkejte. Jediné, co pro ně v tuto chvíli můžete udělat, je připravit díry, aby byly dostatečně provzdušněné. Aby Vás na jaře přivítala krásně rozkvetlá zahrada, usaďte do země cibuloviny, jako jsou narcisy či talovíny, tulipány a lilie.
Rozkvetlé květiny
Mnoho květin nám svou krásu ukazují právě až během září. Kvetou například chryzantémy, astry a jiřiny, které zahradu dotváří nádhernými barvami a záhony plnými inspirace. Květinám pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím další kvetení.
Trávník
Pozornost věnujte také trávníku, který naposled posekejte a na holá místa dodejte osivo. Dále využijte speciální hnojivo, které doplní všechny potřebné živiny. Zahrada na podzim potřebuje taky trochu vertikutace, díky které se ke kořínkům dostane vzduch.
Příprava na chladno
Myslete na to, že noci a rána jsou už chladnější, a tak některé rostliny budou potřebovat přikrýt. Citlivější trvalky překryjte například listím, bylinkám zase bude svědčit mulčovací kůra. Některé rostliny, které jsou velmi citlivé na mráz, nejspíš bude třeba přenést do interiéru.
Zahrada v září je plná života a činností, které na nás čekají. Je potřeba sklidit všechny dozrávající plody, udržovat záhony, sázet a připravovat zahrádku na chladné období. Ale až se na jaře probudí, bude opět plná barev a života.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek