Jak vybrat správnou králíkárnu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

05.03.2024

Jak vybrat správnou králíkárnu

Pokud jste se rozhodli pro chov králíků, jednou z prvních věcí, kterou budete potřebovat, je vhodné a bezpečné místo k pobytu. Králíkárna je základním vybavením, které je třeba vybírat pečlivě, aby bylo zajištěno pohodlí a bezpečí. Jak tedy zvolit ideální domov pro králíky?


Velikost a prostor

Celý výběr králíkárny se bude odrážet od druhu králíka, který chcete chovat, a také od počtu chovaných mazlíčků.


Myslete na to, že králíci jsou velice aktivní tvorové a potřebují více prostoru k pohybu. Králíkárna by tedy měla být dostatečně velká, aby jim umožnila rozvinout své přirozené chování. Obecně se uvádí, že pro středně velká plemena by měl být kotec velký cca 80 × 120 × 70 cm, pro velká plemena 80 × 140 × 80 cm. Králík má v ideálním obydlí možnost postavit se na zadní a udělat nejméně tři kroky.


Pokud navíc vyberete králíkárnu s výběhem, mazlíček Vám rozhodně poděkuje. Myslete na to, že každý samec a samice by měli mít k dispozici vlastní kotec a dále jeden nebo dva kotce pro mladé.

Materiál

Při výběru králíkárny je důležité zvážit materiál, ze kterého je vyrobena. Ideální jsou králíkárny z bezpečných, neškodných materiálů, jako je například dřevo v kombinaci s kovovými mřížkami nebo pletivem. Takovéto králíkárny Vám vydrží velice dlouho, pokud se o ně ovšem budete řádně starat. Setkat se můžete také s příbytkem, který je zhotoven z pevného plastu. Takový je sice vhodný pro snadnější čištění a údržbu, na druhou stranu ale nedává na výběr tolik různých variant.


Bezpečnost

Zajistěte, aby králíkárna měla bezpečné dveře a zámky, které zabrání úniku králíka a zároveň ho uchrání před nezvanými hosty. Zkontrolujte, zda nejsou ve vnitřním prostoru ostré hrany nebo nebezpečné předměty, o které by se Váš mazlíček mohl zranit. Pozor dejte také na nátěr dřevěných částí, který musí být netoxický a pro králíky nezávadný. Je dost pravděpodobné, že chlupáč bude obydlí okusovat.


Čistota a hygiena

Pravidelné čištění je nezbytné pro zdraví Vašeho králíka a zamezení šíření nemocí. Proto vybírejte takovou králíkárnu, která bude snadno přístupná pro čištění. Výbornou volbou jsou domečky s vyjímatelným dnem, které usnadní čištění a výměnu podestýlky.


Umístění

Umístění králíkárny je také důležité. Zvolte klidné a bezpečné místo, které není vystaveno průvanu, přímému slunečnímu záření nebo extrémním teplotním změnám. Ideální je tedy králíkárnu směřovat na jihovýchod. Králíci jsou citliví na teplo a mohou trpět tepelným stresem. Stejné to je s chladem, který může vést k onemocnění jejich dýchacích cest.


Výhodná králíkárna?

Pokud hledáte dokonalý domov pro Vašeho chlupatého kamaráda, koukněte například na naši dřevěnou králíkárnu Prachatice. Luxusní dvoupatrové obydlí ve slevě je o více než 50 % levnější.


Pokud se Vám podaří pořídit ideální králíkárnu, zajistíte králíkovi šťastný a zdravý život v domácím prostředí. Tomu napomůžete také tím, že budete pravidelně kontrolovat její stav a poskytovat chlupáčovi neustálou lásku a péči.

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek