SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat klec pro papouška a kam ji umístit
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Jak vybrat klec pro papouška a kam ji umístit

Rozhodli jste se, že si pořídíte papouška? Ještě předtím než si ho přivezete domů, mu musíte zařídit vhodné bydlení – klec, ve které se papoušek bude cítit dobře. Bez klece byste ho honili minimálně po celé místnosti a snadno by vám mohl ulétnout úplně. Podívejte se na to, jak by taková klec pro papouška měla vypadat a kam ji umístit.

Velikost – čím větší klec, tím lépe

Klec pro papouška by samozřejmě měla být dostatečně prostorná, aby měl papoušek ve stísněném obydlí alespoň nějaký prostor pro pohyb. Vhodná velikost klece se odvíjí od velikosti a druhu opeřence. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv druh papouška, tak platí, že čím větší klec bude, tím lépe. Při výběru klece musíte vzít v úvahu to, kam ji plánujete umístit. Kdyby se vám na dané místo nevešla, tak to samozřejmě znamená problém. V případě, že doma máte místnost se spoustou nevyužitého prostoru, můžete pochopitelně zvážit pořízení či vlastnoruční stavbu voliéry namísto klece.

Tvar – vsaďte na hranatou klec

Roli hraje i tvar klece. Nedoporučuje se kupovat kruhové klece s malým průměrem, protože papouškům znemožňují i krátký let. Nejspíše právě z tohoto důvodu mají podle vědců kruhové klece negativní vliv na psychiku ptáků chovaných v zajetí. Lepší tak je pořídit co nejširší a nejvyšší hranatou klec.

Mříž – pozor na rozteč drátů mříží

Dalším kritériem výběru je rozteč drátů mříží. Především u menších papoušků si dávejte pozor, aby rozteč nebyla příliš velká, jinak by z klece mohli snadno uniknout, případně se v mříži zaseknout. Pro menší papoušky je dobré vybrat klec s mezerou mezi jednotlivými dráty mříží o velikosti zhruba 1 centimetr. Většinou rozteč drátů odpovídá velikosti klece a tím pádem i druhům papoušků, pro které ji jejich majitelé obvykle pořizují, ale přece jen se vyplatí na kontrolu tohoto parametru nezapomenout.

Zpracování – bytelná klec se vyplatí

Tak jako u mnoha jiných produktů je důležitá kvalita zpracování. Klec by měla být dostatečně bytelná a nesmí v ní být nic, co by ohrožovalo zdraví ptáků uvnitř, například nějaké ostré hrany nebo vystrčené dráty. Vhodným materiálem pro výrobu klece je nerezová ocel, která je velmi odolná, netoxická a snadno se čistí. Dlouho vám tedy vydrží a stále bude ve výborné kondici. Chybu neuděláte ani s práškově lakovanou kovovou klecí a problém nepředstavuje ani spodní vanička z plastu, kterou je vybavena řada zejména menších klecí – u těchto provedení však musíte počítat s tím, že se na nich rychleji objeví stopy používání a mohou časem působit trochu zašle.

Vybavení klece pro pohodlí a zábavu

Až budete mít klec doma, nezapomeňte ji patřičně vybavit. Nemělo by v ní chybět bidýlko, miska na zrní a napáječka. Radost papouškovi uděláte také doplňky, které ho zabaví. Vhodnou volbou jsou různé žebříky, houpačky a prolézačky, po nichž může lézt nebo se na nich houpat. Radost ve výsledku přinesou i vám, protože pohled na dovádějícího papouška stojí za to.

Kam umístit klec pro papouška

Co se týká vhodného umístění klece, ideální je místo co nejdále od oken a mimo průvan. Klec patří do místnosti, v níž se poměrně často pohybujete, abyste s papouškem byli v pravidelném kontaktu. Takovému popisu sice většinou odpovídá i kuchyně, ale tam klec rozhodně nedávejte, protože papoušci jsou velmi citliví na výpary z teflonového nádobí a vadí jim rovněž mastné páry. Škubají si kvůli nim peří, často do krve, a přítomnost papoušků v tomto prostředí může mít i fatální následky.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.