

Autor: Pavel Frček
24.06.2024
Jak vybrat automatická dvířka do kurníku
Automatická dvířka do kurníku jsou skvělým způsobem, jak si usnadnit péči o Vaše slepice a zároveň zlepšit zabezpečení jejich domova. Na trhu je ovšem spousta možností, a tak může být správný výběr oříškem. Pokud jste se tedy rozhodli pořídit elektrická dvířka a nevíte, která vybrat, čtěte dál.
Mechanismus otevírání
Automatické zavírání kurníku je řízeno buď podle časového spínače, nebo podle soumrakového spínače. U časovače pouze nastavíte přesné časy, dle kterých se dvířka řídí. Světelný senzor pracuje se změnami v osvětlení. U některých dvířek lze zvolit také kombinaci, tudíž je na Vás, jak svá dvířka nastavíte. Ráno se automatické otevírání kurníku může řídit světlem, večer se může zavřít přesným časem.
Pohon
Pohon automatických dvířek lze vybírat ze tří možností – bateriový, solární a ze sítě. Pokud kurník není napojen na elektrickou síť a je umístěn v oblastech s omezeným slunečním svitem, je nejlepší možností napájení pomocí baterií. Životnost baterií bývá až jeden rok. Dvířka kurníku mohou být také poháněna elektrickou energií ze solárního panelu. Ten je vhodné namířit na jižní stranu. Díky akumulátoru, kterému pro nabití stačí 4 hodiny slunečního svitu, vydrží přístroj fungovat až 4 dny. Solární panel lze dokoupit také zvlášť. Pokud je v kurníku přístup k elektrické síti, můžete vybrat dvířka s napájením ze sítě.
Velikost
Zvážit byste měli také velikost kurníku nebo husníku. Automatická dvířka jsou k dispozici v různých velikostech, a tak je důležité zvolit taková, která budou odpovídat rozměrům obydlí, a především chované drůbeži. Menší dvířka pořiďte pro slepičky, větší pro husy nebo kachny, které potřebují více místa. Domek možná bude potřebovat lehké úpravy, aby se dvířka dala nainstalovat. Jsou totiž v univerzální velikosti.
Bezpečnostní funkce
Důležitým hlediskem je bezpečnost. Vybírejte automatická dvířka kurníku s bezpečnostními funkcemi, jako je snadný přístup k vypnutí a nouzové otevření v případě poruchy. Některá dvířka mají také snímače, které detekují přítomnost drůbeže a zabrání zavření dvířek, dokud nejsou všechny slepice uvnitř kurníku. Nemusíte tak mít strach, že by slepičky mohly být jakkoli zraněny. Pořídit můžete také bezpečnostní dvířka s pojistkou, která mají samouzamykací mechanismus. Pokud tedy chcete zařídit bezpečný domov, kurník pro slepice s bezpečnostními dvířky je to pravé. Predátoři už nikdy dvířka sami nezvednou.
V našem sortimentu naleznete nejen kompletní systémy včetně bezpečnostních dvířek, ale také samotná dvířka, krabičku s elektronikou či solární panel.
Pokud chcete domov pro slepice proměnit v moderní kurník, neváhejte a pusťte se do této inovace. Vám odpadnou zbytečné starosti, jako je ranní vstávání, a slepičky budou mít zajištěno bezpečné útočiště, kam se žádná škodná nedostane. Tak co? Která dvířka pro slepice zvolíte?
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek