

Autor: Pavel Frček
30.04.2024
Jak se zbavit myší v domě?
Myši v domě dokážou pěkně potrápit. Nejen že jsou rychlé, ale také mazané. Neplatí na ně tedy jen tak něco. Pokud jste zaznamenali jejich přítomnost, je důležité jednat rychle, abyste zabránili šíření a dalším nepříjemnostem. Pojďte se s námi podívat na to, jak vypudit myš z domu.
Jak poznat, že mám doma myš?
Věřte nám, že jejich přítomnosti si rozhodně všimnete. V momentě, kdy začnete po domě nacházet okousané jídlo, dráty a trus, je to téměř jisté. Postupně uslyšíte také jejich pískání, škrabání a samotný pohyb.
Uzavření přístupů
Nejprve je důležité zabránit dalšímu vniknutí myší do domu. Zkontrolujte i ty nejmenší prasklinky na stěnách, díry a otvory kolem dveří a oken. Následně znemožněte další přístup tak, že otvory uzavřete vhodným materiálem, jako je beton, tmel nebo sádra.
Čistota je základ
Myši přitahují potraviny, odpadky, nepořádek, proto udržujte dům čistý. Potraviny nenechávejte otevřené, nejlépe je skladujte v uzavíratelných nádobách, uklízejte i drobečky a zbytky jídel, které by mohly být lákadlem.
Přírodní odpuzovače
A co nesnášejí myši? Vyzkoušet můžete mnoho babských rad na domácí past na myši. Ty cílí především na jejich čich. Zkuste rozmístit po domě heřmánek, česnek nebo listí ořešáku. Dále je například známý svým odpuzujícím účinkem mátový olej. Stačí v něm namočit bavlněnou látku a umístit ji do oblastí, kde myši často pobývají.
Spolehnout se můžete také na přirozené dravce. Nejjednodušší je pořídit domů kočku, pro kterou je lov myší přirozený. A navíc už jen samotný pach našich domácích mazlíčků funguje jako odpuzovač. Na myši dále vyzraje poštolka, káně nebo sova.
Ultrazvukový plašič myší
Stejně jako na kuny, i na myši platí ultrazvukové signály, které jsou pro hlodavce velmi nepříjemné. Ultrazvukový plašič dokáže měnit frekvence, tudíž nehrozí, že by si po čase na tento zvuk hlodavec zvykl. Pro lidské ucho je tento přístroj zcela bezpečný.
Pastičky na myši
Pasti jsou klasickým řešením. Jedná se o účinnou a bezpečnou metodu pro odchyt myší. Existují různé typy, včetně těch klasických, elektronických nebo domečkových. A co do pasti na myši? Klíčem k úspěchu je samozřejmě vhodná návnada na myši. Vyzkoušet můžete kousek sýra, oříšky, chléb nebo jiné pečivo, sušenky či slaninu. Dříve se hojně využívaly také lepící pasti na myši. Ty ovšem byly pro jejich drastičnost zakázány. Lepící past na myši totiž usmrcovala obzvlášť trýznivým způsobem a často se do jejích spár dostala i jiná zvířata.
Profesionální pomoc
V případě neúspěšných pokusů o likvidaci nebo silného přemnožení myší zvažte pomoc profesionálů. Tito odborníci mají dostatek znalostí a speciálních metod, které Vám poskytnou efektivní řešení.
Dlouhodobá prevence proti myším
Myši v domě jsou nepříjemným problémem, se kterým můžete bojovat velice dlouho. Jsou totiž vychytralé, a tak některé nástrahy nemusí fungovat. Vyzkoušejte proto více možností a věřte, že se u Vás myš dlouho neohřeje.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek