Jak se zbavit čmelíků u slepic?
Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá drůbež, ale také holuby a další ptactvo. Jeho přítomnost v chovu může způsobovat značné problémy, dá se s nimi ovšem účinně bojovat. Podívejte se s námi na několik praktických rad, jak se zbavit čmelíků v kurníku a jak předcházet jejich opětovnému výskytu.
Jak čmelíky poznat?
Čmelíci jsou velmi drobní paraziti, kteří po nasátí dosahují velikosti 1 mm. Často bývají díky své podobnosti zaměnitelní s klíšťaty. Nejaktivnější jsou v noci, kdy parazitují na slepici. Na první pohled není jejich přítomnost poznat, čmelík na slepici se schovává pod peřím, kde saje krev. Přes den se ukrývají ve spárách kurníku, kde kladou vajíčka.
Hubení čmelíků u slepic
Prvním krokem v boji proti čmelíkům je důkladné vyčištění kurníku. Nejprve odstraňte veškeré staré stelivo a vrhněte se na dezinfekci prostoru. K tomu lze využít speciální postřiky proti čmelíkům, jako je například Čmelíkostop. Zaměřte se na všechny štěrbiny a skrytá místa, kde by se čmelíci mohli ukrývat, taktéž nezapomeňte na podlahy a stropy. Vhodné je tento postup po nějaké době opakovat, aby byla zajištěna 100% účinnost. Dbejte na to, aby vše proběhlo v bezpečné vzdálenosti od slepic.
Léčba slepic
Slepice samotné mohou být ošetřeny antiparazitními přípravky, které jsou speciálně navrženy pro boj se čmelíky, využít lze ovšem také křemelinu či dřevěný popel. Spreje proti čmelíkům jsou velice účinné a rychle slepičky tohoto problému zbaví. Zároveň je manipulace taktéž velmi jednoduchá. Aplikujte vždy na peří a kůži slepic.
Křemelinu je třeba aplikovat důkladně do peří až na kůži na všech postižených oblastech. Pokud se rozhodnete pro využití dřevěného popela, hleďte na to, aby byl popel studený. Tím následně posypte tělo slepičky. Nezapomeňte ani na hlavu. Tento postup opakujte víckrát denně. Za pár dní čmelíci zmizí.
V době léčení se vyhněte konzumaci vajec a masa. V případě vajec postačí týden, u masa raději měsíc.
Prevence
Abyste se vyhnuli návratu čmelíků, dodržujte tato preventivní opatření. Udržujte kurník čistý a pravidelně měňte stelivo. Důkladně a pravidelně čistěte a dezinfikujte také všechna skrytá místa, která mají čmelíci rádi. Dále při pořízení nové slepice vždy pečlivě zkontrolujte, zda není napadena. Nezapomeňte ani na popeliště, díky kterému se slepice dezinfikují.
Čmelíci mohou představovat vážný problém pro chovatele slepic, avšak s důkladným čištěním, dezinfekcí kurníku a preventivními opatřeními lze jejich přítomnost omezit. Klíčem ke zvládnutí této situace je také včasná identifikace problémů. Všímejte si tedy u svých slepiček každé změny, která nastane.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek