Jak se zbavit bytových parazitů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Prevence – základ všeho

Na parazity v bytě nechce narazit nikdo. Proto udělejte vše, aby se do domácnosti nedostali a Vy jste pak nemuseli řešit otázku, jak se zbavit parazitů. Důkladné uklízení, především vysávání, utírání prachu a dezinfekce bytu, výrazně snižuje možnost, že by se k Vám nějaký ten brouček nastěhoval. Dbejte na to, abyste odstranili veškeré zdroje potravy a úkryty, které by mohly parazitům poskytnout příznivé podmínky pro přežití. 

Identifikace jako klíč k úspěchu

Než začnete zkoušet všemožné metody k vyhubení parazitů, je důležité zjistit, o jaký druh se jedná. Různí domácí škůdci totiž vyžadují odlišný přístup k hubení. Pokud si nejste jisti, měli byste zvážit odbornou pomoc od profesionálů v oblasti hubení škůdců. 

Štěnice

Štěnice jsou noční škůdci, kteří se živí krví hostitelů. Pokud jste tak ráno na těle našli červené pupínky, které jsou soustředěné blízko u sebe, nepotěšíme Vás. S nejvyšší pravděpodobností Vás napadly štěnice, kterých se zbavuje velice těžko. K jejich likvidaci je nezbytné pravidelné vysávání, praní postelového prádla při vysokých teplotách a použití speciálních postřiků. Sprej na štěnice použijte ihned, jakmile si všimnete náznaku, že by u Vás mohly být, například podivných černých teček na lůžkovinách. Pokud je nezachytíte včas, pravděpodobně vypukne rychlé zamoření Vaší domácnosti. To pak většinou končí nákladným zásahem deratizátorů. 

Švábi

Švábi jsou jedním z nejodolnějších bytových škůdců. Že se ve Vašem obydlí nějací usídlili poznáte dle výkalů, zbytků svleček či typického zápachu. Mohou přenášet řadu onemocnění, jako třeba salmonelóza nebo vyvolávat alergie. K jejich odstranění lze použít několik metod, včetně chemických postřiků a gelů. Pokud se v bytovém domě objevili, je nutné ošetřit celý dům, ne pouze jeden byt.

Moli

Moli patří mezi nejčastější bytové parazity. Šatní mol se živí organickými materiály, jako je vlna, hedvábí či bavlna. Mají rádi tmavé a vlhké prostředí. Poškozují oblečení, ale také nábytek. Aby se u Vás tito motýlci neusadili, pravidelně větrejte, perte i to oblečení, které často nenosíte a skříně umývejte. V případě, že se jim nechce z Vaší skříně pryč, vyzkoušejte roztok k hubení molů, který Vás nezvaných hostů zbaví. 

Často se stává, že si s sebou z obchodu přinesete také mola potravinového, který se ukrývá například v mouce nebo v sušenkách. Pokud se s tímto druhem setkáte, ihned vyhoďte veškeré napadené potraviny, vysajte larvy a vajíčky a využijte mololapky. K likvidaci létavého hmyzu můžete využít také elektrický lapač hmyzu, který Vás nepříjemných návštěvníků zbaví raz dva. 

Mravenci

Mravenci jsou sice drobní, ale jejich návštěva není vůbec milá. Rychle se množí a potravu hledají po celém bytě. K jejich likvidaci je důležité odstranit zdroje potravy, zatarasit vstupy do domu a použít speciální spreje, které mravence zahubí.

Každý druh bytového škůdce vyžaduje specifický způsob likvidace. Možná se zdá otázka, jak na parazity v domě, náročná. Avšak s pečlivým plánem a správnými prostředky je to možné zvládnout. Pokud se Vám nedaří s problémem vypořádat, neváhejte a obraťte se na profesionály, kteří Vám se vším pomůžou. Především jednejte rychle, aby se zabránilo dalšímu šíření škůdců a tím i minimalizovalo riziko zdravotních komplikací. 

Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek