

Autor: Pavel Frček
09.08.2024
Jak se starat o domácího mazlíčka v létě?
Parné léto je tu, a tak se většina z nás těší na spoustu zážitků a odpočinku. Pro majitele domácích mazlíčků je ovšem toto období taktéž velká výzva. Zvířata totiž horka nemají velice v oblibě a snáší je podstatně hůř než my. Jak tedy zajistit chov zvířat tak, aby byli čtyřnozí přátelé v letních měsících šťastní a zdraví?
Hydratace
Dostatek čerstvé vody je základ. Vysoké teploty mohou způsobit dehydrataci, která je pro zvířata velmi nebezpečná. Voda proto musí být vždy dostupná a čerstvá - je třeba ji měnit i několikrát denně. Pokud se zvířetem cestujete, dbejte i během výletu na pravidelný pitný režim. Vždy mějte po ruce lahev s vodou, kterou mazlíčkovi pravidelně nabízejte. Skvělým pomocníkem je cestovní napáječka pro psa, která tento proces ulehčí.
Ochrana před horkem
Zajistěte Vašemu mazlíčkovi neustálý přístup k místu, kde se může schovat před sluncem. Pokud trávíte čas venku, postačí například stín stromů, slunečník nebo přístřešek. Je-li to možné, dopřejte mu také možnost schovat se například v garáži. Doma lze využít klimatizaci, ale postačí zatažené žaluzie a pravidelné větrání. K osvěžení v horkých letních dnech skvěle poslouží i další potřeby pro psy, jako je například chladící podložka pro psa, která zajistí maximální pohodlí.
Ochrana tlapek psa
Tlapky jsou velice náchylné na spálení, proto se rozhodně vyvarujte chůzi po rozpáleném asfaltu nebo dlažbě. Pokud chcete mazlíčka vytáhnout na procházku, naplánujte ji spíše na ranní či večerní hodiny a zvolte raději polní a lesní cesty. Ve městech se zase budou hodit ochranné botky, které zamezí spálení. Jsou-li tlapky již popáleny, zchlaďte je vodou a o dalším postupu se poraďte s veterinářem.
Péče o srst
Srst hraje důležitou roli v termoregulaci zvířete. Proto ji neustále udržujte v dobrém stavu. Pravidelné kartáčování pomáhá odstranit přebytečné chlupy, čímž se zlepšuje cirkulace vzduchu k pokožce. U některých plemen je vhodné srst zkrátit, avšak jiným to naopak může uškodit. Ujistěte se tedy u veterináře, která varianta je pro Vašeho mazlíčka vhodná.
Ochrana před parazity
Letní měsíce jsou typické velkou aktivitou parazitů, jako jsou klíšťata či blechy. Proto mazlíčka pravidelně kontrolujte a preventivně využívejte speciální přípravky proti parazitům. Často se využívají kapky či obojky.
Přehřátí psa příznaky
Vašeho mazlíčka neustále sledujte. Pokud dojde ke změně zdravotního stavu, ihned se obraťte na veterináře. Přehřátí se může projevovat nadměrným sliněním, lapáním po dechu, pozorovat lze také zrychlené dýchání u psa, slabost, zvracení a v těžkých případech i ztrátu vědomí. Při zpozorování těchto příznaků začněte zvíře ochlazovat, nikdy ho ale nepolévejte ledovou vodou. Nejúčinnější je využít například mokrý ručník, kterým zvíře budete postupně otírat.
Pes v létě a další mazlíčci vyžadují zvýšenou pozornost a péči, aby nedocházelo k různému zhoršení jejich zdravotního stavu. V létě hrozí nejen přehřátí, dehydratace či úpal, ale také napadení parazity a popáleniny. Myslete tedy na základní pravidla, kterými se během horkých letních dnů řídit. Díky tomu si léto užijete bez problémů nejen Vy, ale také Vaši čtyřnozí přátelé.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek