Jak používat přepuštěné máslo?

Autor: Juraj Korim

13.02.2024

Jak používat přepuštěné máslo?

Zaujal vás článek “V čem spočívají hlavní rozdíly mezi máslem a margarinem”? Zajisté si pamatujete, že oba tuky není vhodné používat ke smažení. Máme ale dobrou zprávu, existují i jiné alternativy než jen v podobě rafinovaných olejů. Jedním z nich je přepuštěné máslo ghí, mnohdy nazývané jako tekuté zlato. V dnešním článku si povíme více o tom, co je ghí a jaké má například využití.

Elixír zdraví z pravěké Indie

Ačkoliv se zdá, že se s přepuštěným máslem setkáváme až v posledních letech, je pravdou, že historie této pochoutky sahá až 5 tisíc let zpět, a to do pravěké Indie. Indové považovali “ghíčko” za blahodárný prostředek, a my si dnes řekneme, co je k tomu vedlo.

Jak se dělá přepuštěné máslo

Recept na přepuštěné máslo zní poměrně jednoduše. Máslo ghí vznikne převařením klasického másla, kdy z původního mléčného výrobku zbude pouze tuk bez laktózy a mléčných sedimentů. 

Uplatnění v kuchyni

Tzv. kouřový bod ghíčka nastává až při teplotě 250 stupňů, což předurčuje potravinu jako skvělý podklad na smažení. Nehrozí zde tak uvolňování nebezpečných karcinogenních toxinů. Ghí sice nemá tak výraznou chuť, jako klasické máslo, stále ale pozitivně ovlivňuje výsledné aroma pokrmu. Přepuštěné máslo nalezne v gastronomii spoustu dalších využití, a to v případě pečení, vaření i studené kuchyně.

Stravitelné pro všechny

Ghí je díky svému procesu výroby zbaveno mléčných bílkovin, mohou si ho tak vychutnat i osoby s intolerancí na laktózu. Kyselina máselná naopak působí protizánětlivě a podporuje trávicí trakt. Přepuštěné máslo na sebe navíc dokáže vázat toxiny, což pozvedne vaši snahu v hubnutí. 

Vitamíny nesmí chybět

Očista. Zmizí to špatné a zůstane jen to přínosné. Ač to zní jako fantazie, přepuštěné máslo si skutečně zachovává vitamíny, antioxidanty, hořčík a železo, zatímco je zbavené látek, jež zejména při tepelné úpravě mohou být škodlivé. Ghí dále obsahuje vysoké množství butyrátu, neboli mastné kyseliny s pozitivním účinkem na trávicí systém. Nutriční hodnoty přepuštěného másla tak lze považovat za naprostou bombu.

Jak dlouho vydrží ghí?

Sice se nejedná o cenově dostupný produkt, pokud ale vezmete v potaz jeho prospěšnost a několikaměsíční trvanlivost - v lednici vydrží dokonce rok, stojí jeho nákup za zvážení.

Můžete si ale zkusit vyrobit i domácí ghí máslo. Klasické máslo rozpustíte v kastrolu a necháte chvíli převařovat na mírném plameni. Postupně odeberete mléčnou bílkovinu, přecedíte a máte hotovo! Dejte si ale pozor, abyste tekutinu nepřipálili.

“Bio z bio”

Pokud chcete maximalizovat kvalitu přepuštěného másla při zaručeném původu, nejlepším řešením bude si vyrobit vlastní máslo, jakožto zdroj pro tzv. tekuté zlato. 

S využitím máselnice pro výrobu másla si připravíte ten nejlepší mléčný tuk, z kterého část použijete například do krémů, a zbytek na milované ghíčko. A po dnešku, kdy již víte, co je přepuštěné máslo, můžete s radostí školit své příbuzné.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek