

Autor: Pavel Frček
06.08.2024
Jak ochránit rostliny před horkem?
Léto je obdobím, kdy celá zahrada vzkvétá a my postupně sklízíme plody, které nám nadělila. Rostliny se ovšem mohou ocitnout v nebezpečné situaci vlivem vysokých teplot. Pro udržení zahrady v dobré kondici je důležité znát osvědčené postupy, jak rostliny před sluncem chránit. Pojďte se na ně s námi podívat.
Pravidelné a správné zalévání rostlin
Nejdůležitější a také nejúčinnější pro ochranu rostlin před horkem je správné zalévání. Vysoké teploty totiž zvyšují odpařování vody z půdy. Důležité je zalévat brzy ráno nebo večer, kdy jsou teploty ovzduší nižší než přes den. Úplně se vyhněte zalévání v poledne. Mohlo by se totiž stát, že kapky vody budou působit jako čočky, což v kombinaci se slunečními paprsky způsobí spálení listů.
Další důležitou poučkou je zalévat rostliny přímo ke kořenům. Zabráníme tak ničení listů a posílíme kořeny, které si následně lépe poradí se suchem. Každá rostlina potřebuje jiné množství vody. Každou rostlinu si důkladně prostudujte, ať víte, jaké potřeby má.
Mulčování
Mulčování se nevyužívá pouze v zimě, ale také v době, kdy rostliny trápí vysoké teploty. Mulč působí jako ochrana rostlin, jelikož jim pomůže udržet vlhkost v půdě. Zároveň také výborně reguluje teplotní rozdíly a půdu vyživuje. Stačí pouze využít například posekanou trávu a rozprostřít ji kolem rostlinek. Použít lze také sláma, kompost či kůra.
Pravidelné vytrhávání plevele
Aby rostlina využila veškerou vláhu a rostla tak, jak má, je potřeba pravidelně odplevovat. Jen tak bude zahrádka prosperovat.
Stínění
Dalším způsobem, jak ochránit rostliny před horkem, je poskytnout jim stín. Některé druhy, jako jsou například saláty, bývají na slunce citlivé. Pokud je to tedy možné, využijte síťovinu či stínovací tkaninu, čímž snížíte intenzitu slunečního záření.
Kypření půdy
Díky pravidelnému kypření půda udrží více vody a nestane se tak, že by rostlinka strádala. U suchých a vyprahlých záhonů je dobré kypření opakovat každý den po zalévání.
Kvalita půdy
Kvalita půdy je důležitá v boji proti horku. Půda by měla být schopná zadržet dostatek vlhkosti. Přidáním organických látek, jako je kompost nebo hnůj, můžete celkovou strukturu půdy zlepšit a zvýšit její schopnost zadržovat vodu.
A co skleník?
Zapomenout nesmíme ani na rostliny ve skleníku. Pokud je to možné, pokuste se vytvořit polostín. Skleník lze pokrýt například rohožemi. Dalším důležitým bodem je větrání. Větrejte pokaždé, když je venku hezky. Díky tomu zamezíte rozšíření parazitů a plísní.
Léto je pro rostliny náročné období, avšak pokud se o zahradu budeme starat zodpovědně a s využitím těchto opatření, podaří se nám vše ochránit. Základem je správné a pravidelné zalévání, mulčování, zbavování plevele, stín, kypření a kvalitní půda. Zahrada pak bude zdravá i během nejteplejších dnů.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek