Jak na stříhání ovcí
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.07.2024

Jak na stříhání ovcí

Víte, že ze zákona je stanovena povinnost stříhat ovce alespoň jednou za rok? Stříhání ovcí má totiž zásadní význam pro péči o ovce a zpracování vlny. V tomto článku se podíváme, jak takové stříhání probíhá. 

Jak často a kdy stříhat ovce?

Nyní si povíme vše o tom, kdy se stříhají ovce a jak to poznat. Jak jsme již zmínili v úvodu, ze zákona máte povinnost minimálně jednou za rok Vaše ovce ostříhat. Některá plemena je ovšem vhodné vzít ke kadeřníkovi i vícekrát. Jedná se o ty, jejichž vlna za rok dosáhne více jak 12 cm. Pokud ke stříhání nebude pravidelně docházet, hrozí zdravotní komplikace. A jaká je tedy nejvhodnější roční doba pro nový sestřih? Vžité období brzy před bahněním nebo ihned po porodu je už za námi. V této době totiž není dobré ovečku stresovat. Nejvhodnější dobou je duben až říjen pro ty, které pobývají po celý rok venku. Jinak delší dobu po porodu, aby ovečka měla pevnou kůži a tím se snížila pravděpodobnost zranění. Stříhání provádí buď Vámi povolaný odborník, případně Vy sami. 

Příprava

Před samotným stříháním si připravte veškeré potřebné nástroje. Čím stříhat ovce, aby celý proces proběhl hladce? Použít můžete buď stříhací strojek nebo nůžky, kartáč na odstranění vlny a případně jakékoli další potřebné vybavení. Ujistěte se, že vše je v dobrém stavu a funguje. Doporučujeme také dostatečně olejovat střihací nože, aby nedocházelo k neuspokojivým výsledkům.


Dále je potřebné zajistit vhodný, dostatečně velký prostor, který by měl být klidný, bezpečný, čistý a suchý. 


A jak by měla probíhat příprava? Ovce musí být suché, aby nedocházelo k problémům se strojkem a následnému poranění. Aby byla ovečka klidnější, musí být 12-24 hodin bez jídla. Dále je nutné, aby byla odčervená, bez zdravotních potíží, zbavená obojků a dalších věcí, které by mohly komplikovat stříhání. Také je mějte připravené například v menším výběhu, aby byly jednoduše přístupné. 

Ovce – stříhání

Před samotným stříháním je důležité uklidnit ovce a udržovat je co nejklidnější během celého procesu, zacházejte s nimi tedy jemně a klidně. Pokud máte s některými problémy, zkuste přizvat další pomocníky, kteří Vám budou nápomocní. Ovci během stříhání pouze přidržujte, netřeba se uchylovat k bolestivému držení. Ve většině případů začínáme od břicha a následně postupujeme dál. Střihací nástroj držte ve správném úhlu tak, abyste minimalizovali riziko poranění, stříhejte proti růstu vlny.

Péče o ovčí vlnu

Ostříhanou vlnu je třeba očistit. Dále ji třídíme podle kvality, nejkvalitnější je z boků a ze hřbetu. Následně je zvlášť rozdělována čistá vlna například z krku, břicha. Od ní oddělujeme nečistoty a zplstnatělou vlnu. Dělit můžeme také dle barvy a délky vlny.


Ovčí vlna se skladuje na suchém a vzdušném místě v uzavřených žocích. Pokud není uzavřena, je nutno ji do roka zpracovat, aby nebyla napadena moly.


Stříhání je nezbytnou součástí chovu ovcí. Tento proces má zásadní vliv na celkové zdraví a kvalitu života. Při stříhání je nutno dodržovat správné postupy a techniky, aby se minimalizovalo riziko poranění. V tomto ohledu může pomoci moderní vybavení, které významně práci usnadní. 

Další články

Jak na sklizeň a zpracování úrody?

14.10.2024

Jak na sklizeň a zpracování úrody?

Je tu podzim, a tak nastává čas sklizně a následného zpracování naší bohaté úrody. Aby byla zajištěna maximální kvalita a trvanlivost plodů naší zahrady, je potřeba mít vše řádně naplánováno a věnovat pozornost správným technikám. Podívejte se s námi, jak úrodu zpracovat, aby si uchovala své výživové hodnoty a chuť po co nejdelší dobu. 

Přečíst článek
Jak poznat, že je slepice nemocná?

09.10.2024

Jak poznat, že je slepice nemocná?

Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.

Přečíst článek
Jak na podzimní péči o ovocné stromy a keře?

02.10.2024

Jak na podzimní péči o ovocné stromy a keře?

Podzim je tu a přípravy na zimu vrcholí. Celá zahrada společně se všemi stromky a keři se pomalu ukládá k zimnímu spánku. A tak nesmíme zapomenout podzimní zahradu včas přichystat, aby se na jaře vše probudilo v plné kráse. Jak ale zajistit dobrý růst a bohatou úrodu stromů a keřů v následujícím roce? Pojďte se s námi podívat, jaké důležité kroky zahrnuje podzimní péče o tyto dřeviny.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.