Jak na podzimní péči o ovocné stromy a keře?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

02.10.2024

Jak na podzimní péči o ovocné stromy a keře?

Podzim je tu a přípravy na zimu vrcholí. Celá zahrada společně se všemi stromky a keři se pomalu ukládá k zimnímu spánku. A tak nesmíme zapomenout podzimní zahradu včas přichystat, aby se na jaře vše probudilo v plné kráse. Jak ale zajistit dobrý růst a bohatou úrodu stromů a keřů v následujícím roce? Pojďte se s námi podívat, jaké důležité kroky zahrnuje podzimní péče o tyto dřeviny.

Hnojení a výživa

Aby dřeviny zimu přečkaly bez sebemenších problémů, je vhodné jim dodat živiny, které podpoří růst a pomohou jim vytvořit zásoby na jaro. Doporučuje se aplikovat hnojiva s vysokým obsahem draslíku a fosforu, které podporují růst kořenů a zvyšují odolnost rostlin proti mrazu. Naopak se vyvarujte dusíkatým hnojivům, která podporují růst nových výhonků. 

Ideálním, na podzimní hnojení zahrady, je taktéž kompost, který je bohatý na organické látky zlepšující strukturu půdy a pomáhají v ní zadržet vodu a živiny. Kompost rozprostřete rovnoměrně kolem stromu, avšak ne přímo ke kmeni – mohlo by dojít k jeho zahnívání. 

Ochrana před škůdci a chorobami

Před zimou se věnujte také podzimnímu hojení zahrady, a tedy ochraně před škůdci a chorobami, které mohou zaútočit na jaře. Zaměřte se především na houbové choroby (např. strupovitost, monilióza či rez), které přezimují na napadených listech a plodech. Proto je důležité pravidelně odstraňovat opadané listí, zejména pokud dřevina vykazuje známky choroby. Je vhodné také aplikovat ochranné postřiky. Pro prevenci houbových onemocnění jsou účinné měďnaté přípravky. Postřiky aplikujte za suchého počasí, když opadne většina listů.

Prořezávání

Podzimní řez ovocných stromů, především těch starších, je jednou z nejdůležitějších činností, která ovlivňuje následné zdraví a úrodu v nadcházející sezóně. Během řezu se nejprve soustřeďte na poškozené, nemocné či suché větve. Dále proveďte tzv. průklest neboli ztenčení koruny stromu, díky čemuž se ke stromu dostane více světla a vzduchu. 

U mladých stromků provádíme výchovný řez. Ten spočívá ve zkrácení hlavního výhonu. Výhony, které se kříží či rostou do koruny, odstřiháváme, aby strom měl prostor pro správný vývoj. Keře prořezávejte tak, aby zůstaly pouze silné výhony. 

Zálivka a ochrana kořenů

Přestože jsou horké dny a noci nenávratně pryč, stromy a keře stále potřebují dostatek vláhy, aby si vytvořily zásoby na zimu. Zálivku provádějte hloubkově tak, aby se voda dostala až ke kořenům, ne pouze na povrch. 

Pro ochranu kořenů je dobré využít také mulč. Jeho podoba záleží pouze na vás – lze mulčovat organickým materiálem, jako je sláma či suché listí nebo mulčovací kůra. Takto bude udržena stabilní teplota půdy a bude v ní zadržena potřebná vlhkost. 

Ovocné stromky a keře si na podzim žádají speciální péči. Pokud se ovšem budete držet těchto zásad, jako je hnojení, ochrana před škůdci a chorobami, podzimní prořez a dostatečná zálivka, odměnou vám v další sezóně bude bohatá a zdravá úroda. Kromě toho se díky vaší péči rostliny lépe vyrovnají s náročnými podmínkami zimy. Nenechejte proto nic na náhodě a zazimujte svou zahradu tak jak se patří. 

Další články

Co je to stereotypní chování u zvířat?

23.04.2025

Co je to stereotypní chování u zvířat?

Stereotypní chování u zvířat, známé také jako stereotypie, se vyznačuje opakovanými, zdánlivě bezúčelnými nebo ritualizovanými pohyby nebo chováním, které zvířata vykonávají často v prostředí, které neodpovídá jejich přirozeným potřebám. V následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme.


Přečíst článek
Destruktivní škrábání u koček

22.04.2025

Destruktivní škrábání u koček

Destruktivní škrábání je častým problémem, se kterým se potýká mnoho chovatelů koček. Může vést k poškození nábytku, tapet či jiných předmětů v domácnosti, což může značně znepříjemnit náš život. V tomto článku se společně podíváme na příčiny, řešení a prevenci tohoto chování.

Přečíst článek
Jak založit akvárium?

15.04.2025

Jak založit akvárium?

Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.

Přečíst článek