
Jak na chov ryb?
Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.
Co vše je potřeba?
Na domácí chov ryb potřebujeme vytvořit dostatečně velkou vodní plochu. Vykopeme tedy jámu podle toho, jak velký chov plánujeme. Čím hlubší vodní prostor budeme mít, tím lepší, protože ryby v hloubce přezimují a v létě se nebudou přehřívat. Poté ji vyložíme folií proti úniku vody a dno vysypeme materiálem (např. štěrk o zrnitosti 4–8 mm s pískem – poměr je cca 2:1). Dále zde můžeme vložit čistící rostliny do jezírka. Jezírko napustíme vodou a přidáme filtraci, která je velice důležitá pro okysličení vody. Pokud si ho chceme udělat hezčí, můžeme přistavět vodopádek, kameny okolo břehu nebo jiné dekorace.
Při potřebě chovat plůdek a dospělce odděleně, navíc vytvoříme ještě školku (menší nádrž).
Jezírko necháme cca 2-3 týdny bez ryb s puštěnou filtrací. Za tuto dobu v něm vzniknou prospěšné bakterie a proběhne ustálení rovnováhy.
Krmení pro jezírkové ryby
Nejčastěji chované druhy
Kapr obecný
o Nenáročný chov
o Velice dobré a kvalitní maso – nízký obsah tuku, zdroj lehce stravitelných bílkovin a cenných omega 3 nenasycených mastných kyselin
o Délka až 120 cm, váha až 40 kg
o Nejstarší exemplář měl 38 let
Tolstolobik bílý
o Robustní býložravá ryba
o Maso – tučnější, vhodné k uzení, jemné sněhobílé maso
o Menším rybám není potřeba stahovat kůži
o Délka 127 cm, váha až 40 kg
o Dožívají se kolem 20 let
Amur bílý
o Býložravá ryba
o Maso – chutné bílé, šťavnaté a málo tučné, obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, vitamíny (A, D, B6, B12), vápník, jód, fosfor a draslík
o Délka 150 cm, hmotnost 50 kg (v ČR cca 100 cm, 15-20 kg)
o Dožívá se 15-20 let
Lín obecný
o Hospodářsky významná ryba
o Maso – lehce stravitelné, plnohodnotné bílkoviny a žádoucí tuky
o Šupiny při tepelné úpravě změknou a při jídle nevadí-neškrábe se, někdy se stahuje
o Délka 70 cm, váha 7,5kg (průměrná délka 20 cm)
o Dožívá se až 20 let
Pstruh duhový
o V současnosti jedna z nejvýznamnějších uměle chovaných ryb
o Citlivý na obsah kyslíku
o Délka 20–90 cm, největší potvrzená váha okolo 8 kg
o Využívá se jako indikátor znečištění vody
o Dožívají se až 10 let
Na co si dát pozor?
Než ryby do jezírka nasadíme, musíme je dobře aklimatizovat. Sáčky s rybami položíme na hladinu a po 20–30 minutách je vypustíme. Tímto procesem zabráníme teplotnímu šoku. Při výběru ryb si musíme dát pozor na nemoci, je důležité sledovat stav šupin, ploutví, očí, pohybu, výkalů a zda nejsou „nafouklé” (=vodnatelnost, neléčitelné, velice nakažlivé onemocnění). Je důležité odstraňovat odpad z vody a voda jako taková nesmí pěnit ani zapáchat. Zároveň nesmíme opomínat pravidelnou kontrolu zdravotního stavu ryb.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek