Jak funguje trávení přežvýkavců?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.11.2024

Jak funguje trávení přežvýkavců?

Tur, ovce, koza nebo například velbloud. Všechna tato zvířata řadíme mezi přežvýkavce, jež mají velmi specifické trávení. Proč tomu tak je? Pojďme spolu nahlédnout do této problematiky.


Přežvykování neboli ruminace

Jak již název přežvýkavci napovídá, přežvykování je typickým znakem této skupiny zvířat. Určitě jste už někdy viděli, jak kráva spokojeně leží a neustále přežvykuje, i když už delší dobu nic nejí. Jejich trávení totiž probíhá ve dvou fázích. Nejprve přijatou potravu rozžvýkají a spolknou, avšak po 30 až 60 minutách ji znovu vyvrátí do dutiny ústní a tam ji opět rozžvýkají. Dochází tak k zefektivnění trávení a maximalizaci získaných živin.

Má kráva 4 žaludky?

Určitě se k vám také někdy doneslo tvrzení, že má kráva 4 žaludky. Není to tak úplně pravda, ve skutečnosti se jedná o 3 předžaludky (bachor, čepec a knihu) a 1 žaludek (slez). Každá tato část trávícího traktu plní svoji specifickou funkci. 


Prvním a zároveň nejobjemnějším předžaludkem je bachor. Sem se potrava dostává z dutiny ústní a podléhá rozkládání pomocí mikroorganismů, které zde žijí. Následně se potrava přesouvá do dalšího předžaludku – čepce. Ten umožňuje rychlý přesun do posledního předžaludku – knihy, kde dochází k jejímu drcení. Potrava poté putuje do samotného žaludku – slezu, v němž probíhá enzymatické trávení tak, jak jsme zvyklí u člověka.


Možná se ptáte, proč je to vlastně celé tak složité. Tato adaptace trávícího traktu umožňuje trávit rostlinná krmiva, která obsahují těžce stravitelné složky sacharidů (například celulózu). Zvířata bez této adaptace nedokážou zmíněné látky téměř vůbec trávit. Jedná se tedy sice o složitý proces, ale zato velmi přínosný.


Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek