Autor: Pavel Frček
07.11.2024
Jak funguje trávení přežvýkavců?
Tur, ovce, koza nebo například velbloud. Všechna tato zvířata řadíme mezi přežvýkavce, jež mají velmi specifické trávení. Proč tomu tak je? Pojďme spolu nahlédnout do této problematiky.
Přežvykování neboli ruminace
Jak již název přežvýkavci napovídá, přežvykování je typickým znakem této skupiny zvířat. Určitě jste už někdy viděli, jak kráva spokojeně leží a neustále přežvykuje, i když už delší dobu nic nejí. Jejich trávení totiž probíhá ve dvou fázích. Nejprve přijatou potravu rozžvýkají a spolknou, avšak po 30 až 60 minutách ji znovu vyvrátí do dutiny ústní a tam ji opět rozžvýkají. Dochází tak k zefektivnění trávení a maximalizaci získaných živin.
Má kráva 4 žaludky?
Určitě se k vám také někdy doneslo tvrzení, že má kráva 4 žaludky. Není to tak úplně pravda, ve skutečnosti se jedná o 3 předžaludky (bachor, čepec a knihu) a 1 žaludek (slez). Každá tato část trávícího traktu plní svoji specifickou funkci.
Prvním a zároveň nejobjemnějším předžaludkem je bachor. Sem se potrava dostává z dutiny ústní a podléhá rozkládání pomocí mikroorganismů, které zde žijí. Následně se potrava přesouvá do dalšího předžaludku – čepce. Ten umožňuje rychlý přesun do posledního předžaludku – knihy, kde dochází k jejímu drcení. Potrava poté putuje do samotného žaludku – slezu, v němž probíhá enzymatické trávení tak, jak jsme zvyklí u člověka.
Možná se ptáte, proč je to vlastně celé tak složité. Tato adaptace trávícího traktu umožňuje trávit rostlinná krmiva, která obsahují těžce stravitelné složky sacharidů (například celulózu). Zvířata bez této adaptace nedokážou zmíněné látky téměř vůbec trávit. Jedná se tedy sice o složitý proces, ale zato velmi přínosný.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek