Jak funguje fotopast?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Fotopast X fotoaparát

Jdeme se tedy podívat, jak fotopast funguje. Je velmi podobná klasickému fotoaparátu, ale liší se v jedné důležité věci, kterou je spínač. Klasický fotoaparát, jak ho znáte, má klasické tlačítko, kterým jsme schopni fotku pořídit. U fotopasti je místo obyčejného tlačítka tímto spínačem pohybový senzor, který pokud zaregistruje pohyb, pořídí snímek.

PIR detektory

U pořizování snímků ovšem vzniká jeden problém. Pokud by pohybový senzor zaznamenal například pohyb stromu, pořizoval by snímky, a tím by si zaplnil celou svoji paměť nechtěným záznamem. Od toho tu je infračervené PIR čidlo, které je schopno rozeznat pohyb, ale i teplotu těles a rozdíl teploty s okolím. Tyto detektory reagují nejlépe na teploty od 25 až do 40 stupňů.  

Co znamená GSM?

Pokud chcete o zaznamenaném pohybu vědět co nejrychleji, existují fotopasti s GSM, což ve zkratce znamená, že je připojena na mobilní síť. Do aparátu se vloží klasická SIM karta, která informuje adresáta o zachycení snímku a zašle pořízenou fotografii či video. Díky tomuto modulu pořízený snímek okamžitě putuje k vlastníkovi bez další prodlevy. Pokud nehledáte řešení s okamžitými informacemi, jsou tu pro Vás i modely bez GSM. 

Nastavení fotopasti

Vzhledem k rozdílným typům fotopastí Vám doporučujeme přečíst si návod, který najdete přibalený v krabičce. Ten objasní jakékoliv funkce a charakteristiky, kterými daná fotopast disponuje - výdrž baterie, rozlišení, citlivost senzoru, vzdálenost a další. Je důležité nastavit datum, čas a vložit SD kartu, díky které budou všechny snímky bezpečně uloženy. Díky již dříve zmíněnému PID čidlu lze nastavit prodleva mezi focením, takže se nebudete muset prodírat nechtěnými fotkami a ušetří Vaše limitované úložiště. Pokud nastavíte prodlevu například na 2 minuty, znamená to, že bude fotopast vypnutá a každé dvě minuty se zapne pro pořízení snímků, pokud tedy zaznamená pohyb. 

Použití fotopasti

Slouží především k monitorování volně žijících zvířat, jejich využití je tedy velmi vhodné pro myslivce, ale i vědce nebo filmaře. Mohou být použity i pro zabezpečení Vašeho domu, chaty, zahrady a dalšího, kdy mohou pomoci s identifikací zloděje 

Další články

Co je to stereotypní chování u zvířat?

23.04.2025

Co je to stereotypní chování u zvířat?

Stereotypní chování u zvířat, známé také jako stereotypie, se vyznačuje opakovanými, zdánlivě bezúčelnými nebo ritualizovanými pohyby nebo chováním, které zvířata vykonávají často v prostředí, které neodpovídá jejich přirozeným potřebám. V následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme.


Přečíst článek
Destruktivní škrábání u koček

22.04.2025

Destruktivní škrábání u koček

Destruktivní škrábání je častým problémem, se kterým se potýká mnoho chovatelů koček. Může vést k poškození nábytku, tapet či jiných předmětů v domácnosti, což může značně znepříjemnit náš život. V tomto článku se společně podíváme na příčiny, řešení a prevenci tohoto chování. Přečíst článek
Jak založit akvárium?

15.04.2025

Jak založit akvárium?

Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.

Přečíst článek