

Autor: Pavel Frček
23.04.2024
Jak dlouho žije zakrslý králík?
Zakrslí králíčci, oblíbení společníci mnoha lidí, mají svým majitelům co nabídnout. Jejich přátelská povaha, roztomilý vzhled a poměrně snadná péče přitahují spoustu lidí, kteří si přejí malého mazlíčka. Jednou z často pokládaných otázek je, kolika let se dožívá zakrslý králíček. Jak dlouho tedy tato roztomilá zvířátka obvykle žijí?
Zakrslý králík chov a délka života
Průměrná délka života zakrslého králíka se pohybuje mezi 7 až 10 lety. Jak tomu bývá také u jiných zvířat, menší plemena se zpravidla dožívají vyššího věku než plemena větší. To, jak dlouho žije králík, však může být ovlivněno různými faktory, vnějšími i vnitřními. Životnost ovlivňuje péče o zakrslého králíka, genetika, výživa, ale svou roli hraje také stres a strach.
Co ovlivňuje životnost králíka?
Genetika hraje důležitou roli v délce života zakrslých králíků. Některé linie mohou být náchylnější k určitým onemocněním – například onemocnění zubů, nádory či srdeční choroby, nebo mohou mít predispozice k rychlejšímu stárnutí. Proto doporučujeme králíčka vybírat z ověřených chovů. Předpoklady k délce života se liší také podle plemene. Nejvyššího věku se zpravidla dožívá například králík holandský či kalifornský, nejnižšího bílý novozélandský.
Také závisí na prostředí, ve kterém králík žije. Potřebují dostatečně velkou a čistou klec. Správnou hygienou eliminujeme výskyt parazitů, bakterií a plísní. Hleďte tedy na to, aby měl králík neustále čistý a suchý domov. A jak je to s aktivitou? K pohybu jim pouze klec stačit nebude, je dobré alespoň na dvě hodiny denně králíčka vypustit a nechat ho volně pobíhat po bytě. Pokud máte k dispozici zahrádku, je skvělou volbou králíkárna s výběhem, která poskytne dostatek prostoru pro každodenní proběhnutí. Takovou je například králíkárna Alberta.
Krmení zakrslého králíka je také klíčové pro zachování jejich zdraví a vitality. Králíci by měli dostávat vyváženou stravu bohatou na vlákninu a mít neustálý přístup k senu a čisté vodě. Dále jsou základem jídelníčku bezobilné granulky, sušené bylinky, zelenina a ovoce.
Chov zakrslého králíka musí být zaměřen také na dostatečnou péči, kterou můžete ovlivnit délku života. Pravidelné veterinární prohlídky, očkování, péče o zuby a drápky jsou důležité pro zdraví a prevenci onemocnění. Riziko infekcí pohlavních orgánů a nádorů můžete snižovat kastrací nebo sterilizací.
Stres a strach bývá častým viníkem, který stojí za kratším životem králíčka. Dopřejte mu tedy klidný život bez hojných změn, hluku a obtěžování od ostatních domácích mazlíčků. Vystavovat byste ho neměli také dlouhodobé samotě. Jedná se totiž o velice společenského tvora, a tak by ho tyto situace mohly stresovat a uvádět do paniky.
Králík zakrslý – věk
Je důležité si uvědomit, že uvedená délka života, 7-10 let, je průměrná a může se tak lišit mezi jednotlivými jedinci. Poskytnutím správné péče, životního prostředí a samozřejmě lásky můžete přispět k dlouhému a šťastnému životu Vašeho malého králíčka.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek