Jak dlouho se dožívají koně?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

31.07.2024

Jak dlouho se dožívají koně?

Koně jsou fascinující zvířata, která nám dělají společnost již od pradávna. A stejně tak, jako se prodlužuje délka života u lidí, i koně postupně dosahují vyššího věku. Je tomu tak především díky velkému pokroku v oblasti veterinární medicíny. Avšak velký vliv mají stále také životní podmínky či genetika. Pojďte se s námi podívat, kolika let se dožívá kůň a na další aspekty, které ovlivňují délku jejich života.


Kůň délka života

Průměrná délka života koní se obvykle pohybuje mezi 25 až 30 lety. Existují ovšem případy, které se velice odchylují od tohoto čísla a koně se dožijí i věku přes 40 let. Takovým nejdéle žijícím koněm byl hnědák Old Billy, který se dožil neuvěřitelných 62 let. Známým příkladem je také kůň Shayne, který na tomto světě byl krásných 51 let. Toto jsou ale spíše výjimky.

Co ovlivňuje délku života?

Stejně jako u jiných zvířat, na délku života má velký vliv plemeno. Obecně se má za to, že koně menšího vzrůstu se dožívají vyššího věku než větší plemena. Například takový shetlandský poník se dožívá až 35 let. Avšak i mezi většími plemeny narazíme na dlouhověká plemena - například starokladrubský nebo arabský kůň.


Kvalitní péče o koně a správná výživa jsou naprosto klíčové pro dlouhověkost koní. Koně, kteří jsou pravidelně kontrolováni veterinářem, dostávají vyváženou stravu a mají neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě, mají dobré předpoklady k tomu, aby se dožili vyššího věku. V případě, kdy se péče zanedbává, je pravděpodobné, že se kůň nedožije vysokého věku. Přečtěte si náš článek: “Jak pečovat o koně”, abyste v péči o koně neudělali žádné chyby.

Kůň ke šťastnému a dlouhému životu neodmyslitelně potřebuje pravidelný pohyb. Ten se postará o lepší svalovou a fyzickou kondici i správnou funkci kardiovaskulárního systému. Avšak nic se nemá přehánět. Dohlédněte tedy na to, aby pohyb byl přiměřený a nevedl k nadměrné zátěži.


To, jak dlouho žije kůň, ovlivňuje samozřejmě také genetická predispozice, ovšem tento aspekt bohužel nemůžeme nijak ovlivnit. 


K prodloužení délky života koní přispěl rozhodně také pokrok v oblasti veterinární medicíny. Díky moderním diagnostickým metodám, pokročilé léčbě a prevencí úrazů může být život koně výrazně prodloužen. 


Délka života koní se odvíjí od mnoha faktorů - například péče, výživa, genetika a pohyb mohou ovlivnit to, jak dlouho žije kůň. Přestože se průměrná délka života udává mezi 25 až 30 lety, při správné péči lze dosáhnout i věku vyššího. Významný pokrok v oblasti veterinární medicíny a technologie také přispívá k prodlužování délky života koní a zlepšování jejich kvality života. S láskou a pečlivostí můžeme našim koňským společníkům zajistit dlouhý a zdravý život.


Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek