-800x800.jpg)
Jak chovat krůty: Tipy na krmení a péči o krůťata
Chov krůt sice není tak obvyklý jako chov slepic, ale pokud přemýšlíte o jejich pořízení, ať už do samostatného chovu, nebo ke svým slepicím, nemusíte se ničeho bát. Jejich chov je téměř podobně nenáročný, jako je tomu právě u slepic.
Chov krůt se vyplatí
Před chovatelskými tipy si ještě připomeneme, proč je dobrý nápad s chovem krůt začít. V případě, že budete krůty chovat pro užitek, radost z nich budou mít zejména milovníci drůbežího masa, protože krůty se svou velikostí řadí mezi největší zástupce domestikované drůbeže a masa tak nabízí pěknou porci. Není tedy divu, že právě krůtí maso je hlavním důvodem, proč se krůty chovají.
Podle toho, z jaké části krůty maso pochází, může připomínat hned několik jiných druhů masa. Krůtí prsa mohou svou chutí a strukturou lehce připomínat telecí, stehenní maso zase budí dojem, že jíte zvěřinu, a křídla se nejvíce blíží kuřecímu masu, za které se ostatně krůtí maso často zaměňuje. Pokud se rozhodnete upéct krůtí biskup (oblast v zadní části těla), který patří k nejtučnějším částem krůty, bude vám připomínat husí pečínku. Jak je vidět, každá krůta je zdrojem mnoha chutí, takže její maso vás jen tak neomrzí.
Nesmíme zapomenout ani na vejce, které krůty jako správná drůbež samozřejmě snáší. Krůtí vejce jsou o něco větší než slepičí a mají pihovatou skořápku. Chuťově jsou si oba druhy vajec poměrně podobné a neliší se ani jejich způsob použití v kuchyni.
Čím krůty krmit
Krmení krůt není nic složitého. Potřebují podobné krmivo jako slepice, jen mají vzhledem ke své velikosti vyšší nároky na jeho množství. Základ jejich stravy by měla tvořit krmná směs, jež obsahuje pšenici, šrot a kukuřici. Obvykle se prodává ve formě granulí a dobré je sáhnout po nějaké s dostatečným obsahem vitamínů a minerálních látek. Krmnou směs je vhodné doplňovat o ovoce a zeleninu, zvláště rády krůty mají červenou řepu a rovněž ocení, když jim poskytnete velký travnatý výběh. Krůty nemají v povaze hrabivost, takže krůtí výběh vypadá lépe než ten typický slepičí. Samozřejmostí je, že ve výběhu by měl být vždy dostupný zdroj čisté vody.
Vyvážená strava s dostatkem potřebných látek pomůže zajistit výborný zdravotní stav krůt včetně podpory jejich reprodukčních schopností. Správná strava přispívá také ke zvýšení užitkovosti krůt, díky čemuž se dočkáte větší snůšky a nakonec také více masa, které navíc bude chutnější.
Jak se starat o krůťata
Krůtí mláďata neboli krůťata jsou náchylná na chlad, a proto je v tomto ohledu péče o krůty ve srovnání s mláďaty jiné drůbeže o trochu náročnější. V kurníku jim poskytněte čerstvou podestýlku, která se jim jistě bude líbit. Kromě místa, kam se budou moci schovat přes noc nebo při dešti, tedy kurníku, krůťata ocení, stejně jako dospělé krůty hezký, dostatečně velký travnatý výběh.
Co se týká krmení, tak je dobré pořídit speciální krmnou směs pro krůťata, ve které je výše zmíněný základ vhodně doplněný tak, aby krmivo napomohlo bezpečnému vývoji krůťat v jejich prvních týdnech života. Jídelníček jim můžete obohatit o nastrouhanou mrkev nebo cibulovou nať. Nezapomeňte přitom udržovat dostatek čisté vody v napáječce, která musí být umístěna tak, aby k ní krůťata měla pohodlný přístup. Ideální nejsou velké misky s vodou, ve kterých si snadno mohou namočit peří a prochladnout, případně se dokonce utopit.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek