-800x800.jpg)
Jak chovat brojlery – Praktické tipy pro začátečníky
Pokud chováte slepice především kvůli masu, může pro vás být chov brojlerů zajímavou možností. Přemýšlíte o tom, že byste do svého chovu brojlery zařadili, ale nemáte s nimi zkušenosti? Jistě se vám bude hodit několik užitečných rad pro začátečníky, které jsme pro vás připravili.
Co jsou brojleři
Na začátek se sluší ve stručnosti zmínit charakteristiku brojlerů. Brojler je obecné označení pro zvířecí plemena vyšlechtěná pro co největší a nejrychlejší produkci masa. Nejčastěji se používá ve spojení s drůbeží, zejména pak se slepicemi, respektive kuřaty. Nelze ovšem mluvit o plnohodnotném plemenu, protože slepičí brojleři nesnáší vejce tak, jak jsme zvyklí u jiných plemen. A to je důvod, proč se brojleři v domácích chovech obvykle nelíhnou, ale je třeba je do nich kupovat. Za zrodem brojlerů stojí speciální postup křížení.
Jak začít
Ve chvíli, kdy padne rozhodnutí, že si nějaké brojlery domů pořídíte, je nejprve nutné se na jejich chov připravit. To platí hlavně v případě, že zatím žádné slepice ani jinou drůbež nechováte.
Příprava prostředí
Než si přivezete domů již vylíhnutá kuřata, musíte už pro ně mít připraveno vhodné prostředí. Velikost výběhu musí odpovídat tomu, kolik kuřat plánujete chovat. Stísněný prostor by jim znemožnil volný pohyb, což se následně projevuje na jejich chování. Když jim umožníte pobíhat po dostatečně velkém travnatém výběhu, příznivě se to odrazí na kvalitě masa.
Nákup brojlerů
Poté už konečně přichází čas nákupu. V této chvíli máte na výběr – buď si můžete koupit kuřata stará jen pár dní, která si poctivě vykrmíte sami, nebo lze pořídit již větší slepice na dokrmení. V případě domácího chovu se většinou dává přednost mladým kuřatům, čemuž také odpovídá výrazně širší nabídka. Mladá kuřata se prodávají již od 1 dne stáří, nejstarší kuřata určená k výkrmu pak obvykle bývají stará dva nebo tři týdny, maximálně čtyři. Stojí za tím dobrý důvod – maso doma vykrmeného kuřete bude chutnat lépe. Samozřejmě za předpokladu, že se o svá kuřata budete náležitě starat. Navíc to, že víte, čím kuřata krmíte, zvýší vaši důvěru v kvalitu masa.
Krmení
Jakmile si přivezete malá kuřátka domů, samozřejmě jim musíte začít podstrojovat. Potřebují neustálý přístup k čisté vodě. Ideální je jako zdroj vody pořídit napáječku, která brání znečištění vody a voda tak déle vydrží bez nutnosti výměny. Navíc se v ní malá kuřata nemohou utopit, na rozdíl od nějaké hluboké misky. Přesto je vhodné vodu pravidelně měnit, aby stále byla co nejčerstvější.
Za dva měsíce je hotovo
Jatečné hmotnosti brojleři dosahují zhruba po 6–8 týdnech. Záleží však na různých faktorech, zejména pak na množství krmiva, které jim budete dávat – na kilogram přírůstku je potřeba zhruba 1,6 kilogramu krmiva. V současnosti se brojleři zpravidla vykrmují do hmotnosti kolem 2 kilogramů, ale mohou se vykrmit i více, v některých chovech se jatečná hmotnost pohybuje až okolo 3 kilogramů.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek