
Jak často krmit zakrslého králíka
V rámci lidského stravování se setkáváme se spoustou mýtů a přesvědčení o tom, co a kolikrát denně bychom měli jíst a v jakých frekvencích. Co ale naši zakrslí mazlíčci? I při chovu zakrslého králíka doma je podstatné dbát na pravidelný příjem potravy. V dnešním článku přijdeme na kloub správné králičí životosprávě.
Krmení zakrslého králíka
Strava huňatého společníka není nikterak zapeklitá. Platí zde, že méně je někdy více. Není tak nutno být za každou cenu kreativní a vymýšlet jim degustační menu. Králíčci si jakožto bíložravci vystačí se senem, ovocem, zeleninou, poskytovány jim mohou být i granule “ušité na míru“.
Více informací o výživě králíčka jsme popsali v článku “Čím krmit zakrslého králíka”.
Jak často krmit zakrslého králíka
Králičci by měli být občerstvováni dvakrát denně, a to ráno a večer. Ráno jim poskytneme senem, ovocem a zeleninou a večer mohou přijít na řadu granule. U těch je ale potřeba pečlivě vybírat a vyvarovat se nekvalitním druhům. Krmivo by nemělo obsahovat vyšší podíl bílkovin a zejména jedovatá azobarviva, jenž bývají v sytě zbarvených kouscích. Vody by huňáči měli mít dostatek během celého dne (hodí se proto přiměřeně velká napáječka).
Kontrola správné hmotnosti
Králíčkům byste měli řádně monitorovat jejich tělesnou hmotnost - nezřídka mívají sklony k obezitě, a to především u samic. Málokdo si je vědom, že obezita představuje pro chlupáče nebezpečnou nemoc. Obézní jedinec pak může trpět cukrovkou, zákalem v oku či problémy s vylučováním. Nadměrnou váhu zapříčíní nejen nadměrné krmení zakrslého králíka, ale i nedostatek pohybu. Dbejte, aby vaši miláčci měli každý den příležitost se proběhnout, v ideálním případě v teplejších měsících i ve venkovním výběhu. V přívětivých podmínkách je zakrslý králík schopen se dožít až 10 let, můžete se tak částečně podílet na jeho dlouhověkosti.
V případě chovu zakrslého králíka doma, tedy v bytových prostorech bez vlastní zahrady, si můžete pořídit speciální postroj a vodítko určené pro králíčky a vytipovat si vhodné prostranství na společnou procházku v okolí domova.
Rozmazlujte s mírou
Chov zakrslého králíka v dnešní době blahobytu s sebou přináší příležitosti k nadměrnému hýčkání, ačkoliv to může být součástí dobré vůle. Ne vždy je v našich silách uhlídat své příbuzné, aby nepodstrčili mazlíčkovi nepřiměřený pamlsek. Pokuste se ale i jim domluvit, aby brali možná rizika v potaz. Svou lásku k ušákovi lze projevit ale i pouhým pohlazením, aniž by to mělo negativní dopady na jeho zdraví.
Spojte svou vlastní rutinu s výživou mazlíka
Dělá vám problém při chovu zakrslého králíka doma několikrát denně myslet na to, abyste hlodavce neopomněli? Vytvořte si návyk společného “meal prep” a již se vám nestane, že by huňatý kamarád zůstal o hladu! Uleví se vám od rutinního uvažování o tom, jak často krmit zakrslého králíka.
Další články

23.04.2025
Co je to stereotypní chování u zvířat?
Stereotypní chování u zvířat, známé také jako stereotypie, se vyznačuje opakovanými, zdánlivě bezúčelnými nebo ritualizovanými pohyby nebo chováním, které zvířata vykonávají často v prostředí, které neodpovídá jejich přirozeným potřebám. V následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme.

22.04.2025
Destruktivní škrábání u koček

15.04.2025
Jak založit akvárium?
Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.
Přečíst článek