Hmyzí hotel

Autor: Juraj Korim

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.

A jak by měl takový ideální hotel vypadat?

Obvykle se jedná o budku, která obsahuje několik přihrádek. Základem je neošetřené dřevo, ze kterého vyrobíme rám případně i zadní stěnu, která ovšem může být i z tenké desky. Výplň domečku dále záleží na hmyzu, který chceme uvítat, rozhodně by ale hloubka měla být minimálně 10 cm. Umístěný by měl být na suchém a slunném místě, nejlepší orientace je tedy na jih. Samozřejmostí je místo chráněné před větrem.


Aby se včelky samotářky cítily komfortně, vložte jim do domečku stébla rákosu či bambusu. Pozor dejte na zakončení dutinek, které je vhodné mít co nejhladší. Druhý konec by měl být uzavřený, aby dutinky byly neprůchozí. Zvolit můžete například papírové dutinky, u nich si ale dávejte pozor, aby do domečku nezatékalo. Dutinky umisťujte vodorovně, kombinovat lzerůzné průměry otvorů od 3 do 8 mm. Včelky ocení i vyvrtané otvory ve dřevě, které jsou také začištěné do hladka. Lepší je využívat dřevo z listnatých stromů, které neobsahuje velké množství smůly jako je tomu u jehličnanů.


Pro slunéčka sedmitečná v hotelu nesmí chybět přírodní materiál jako je sláma, suché listí, dřevitá vlna apod. V tomto materiálu jsou schopny včelky přečkat zimu. Podobně je tomu tak i u škvorů a zlatooček. Pro motýly jsou ideálním materiálem větve.


Abyste zabránili ptákům vytrhávat materiál z hotelu nebo vyklovávat hmyz, zabezpečte ho drátěným pletivem s úzkými oky, které přichyťte pomocí sponek k dřevěnému rámu.

Pozor na déšť!

Aby byl hmyz chráněn před deštěm, neměla by chybět střecha. Zvolit můžete pultovou střechu, u které stačí namontovat přečnívající desku se sklonem, nebo sedlovou střechu, u které využijete dvě desky. I zde by měl být malý přesah. 


Pozor! Vždy je lepší na zahradě mít více domečků, které jsou rozmístěny různě. Velký hotel by se vzhledem k vyšší koncentraci obyvatel mohl zvrtnout v šíření parazitů a nemocí.

Hurá. To je vše

A je hotovo! Hmyz se Vám zajisté odvděčí odchytem malých nezvaných hostů. A pokud se k domácímu kutilství úplně nemáte, mrkněte na naši nabídku.

Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek