Domácí výroba svíček

Autor: Juraj Korim

07.12.2023

Domácí výroba svíček

Znáte to také? V zimě přicházíme z práce až za tmy a jediné, co nás láká, je zpříjemnit si zimní večer a užít si útulnou atmosféru domova. K tomu neodmyslitelně patří i zapálená svíčka. A co teprve taková, kterou si vyrobíte sami?

Krok za krokem

Na domácí výrobě svíček není nic složitého a nezabere Vám tolik času, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výroba spočívá pouze ve výběru vhodného materiálu a nádob, koupi knotů a volby ideální vůně, barvy. Domácí výroba svíček je nejen relaxační aktivitou, ale také vám umožňuje vytvořit jedinečné dekorativní prvky pro váš domov nebo ideální dárek pro Vaše blízké. Pojďte se s námi podívat na postup krok po kroku.

Výběr vosku je polovina úspěchu

Základem je výběr vosku, který chcete využít. Nejčastěji se využívá parafín, a to především pro jeho vlastnosti jako je jednoduché dobarvení a skvělou schopnost udržet vůni. Avšak jedná se o vedlejší ropný produkt, tudíž obsahuje látky jako aceton, benzen a toluen. Tyto látky se uvolňují právě při zahřívání parafínu a u některých jedinců mohou způsobovat například dýchací obtíže. Vhodnějším voskem je tedy vosk sójový, který je čistě přírodní a po zahřátí nádherně provoní celou místnost. Pokud byste však preferovali alternativu, zkuste i voskkokosový, který má vlastnosti velmi podobné jako ten sójový. A pokud si libujete v medové vůni, zkuste vosk včelí.

Na řadu přichází zručnost

Když máme ve výběru vosku jasno, připravíme si ostatní materiály. Budeme potřebovat knoty, barviva a esenciální oleje pro vůni. Dále vhodné nádoby, které budou odolné proti teplu. Pro výrobu volně stojící svíčky přijde vhod silikonová forma. Nyní se můžeme vrhnout na samotnou výrobu.

Hurá, jde se tvořit

Na rozehřátí vosku si připravíme vodní lázeň. Do spodního hrnce nalijeme vodu, do vrchního vložíme vosk a za stálého míchání přivedeme hmotu do tekuté formy. Každý vosk by měl dosáhnout jiné teploty, řiďte se tedy dle pokynů na návodu. Na dno nádoby nalepte pomocí lepidla nebo roztaveného vosku knot s kovovým plíškem. V případě využití silikonové formy provlečte knot za pomocí provlékací jehly spodní stranou formy. Na obou stranách nechte o několik centimetrů více. Knot napněte a podpořte dočasně například pomocí kolíčku na prádlo, který po dokončení svíčky odstraníte nebo čehokoli, co ho zafixuje tak, aby držel rovně. Do rozpuštěného vosku vmícháme vybrané oleje a barvy, nebojte se experimentovat například i se sušenými květinami. Následně můžeme nalévat do nádobek či forem.

Máme skoro hotovo

A teď už zbývá pouze čekat, až nám svíčky vytvrdnou. Doporučujeme počkat dva dny, než pořádně ztuhnou, a až poté odstřihnout přebytečný knot. Svíčku můžete doplnit o různé dekorace – třpytky, bylinky, květy a další. Jen si dávejte pozor na bezpečnost a vždy nakupujte pouze specializované produkty, které se na výrobu svíček doporučují. Nyní už zbývá jen zapálit svíčku a užít si atmosféru, kterou jste sami vytvořili.

Další články

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

16.05.2025

Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat? 

Přečíst článek
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

15.05.2025

Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších

O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.  

Přečíst článek
Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek