Autor: Pavel Frček
12.03.2024
Co zajistit, než začnete včelařit
Pohráváte si s myšlenkou pořízení včel, ale nevíte, jak začít včelařit a co by to obnášelo? Nejedná se o jednoduchý koníček, avšak potěšení z vlastního medu za to opravdu stojí. Pojďte se podívat, jak se stát včelařem a co všechno musíte obstarat, než se do této aktivity pustíte.
Nejprve se ujistěte, že nejste alergičtí na včely. Je téměř jisté, že Vás nějaká ta včela bodne. V takovém případě je typický otok v místě bodnutí a bolest, která odezní cirka po deseti minutách. I přesto, že se u Vás alergie nepotvrdí, mějte po ruce antihistaminikum pro případ, že reakce bude neobvyklá.
Předtím, než se do včelaření pustíte, je také důležité se seznámit s životem včel a jejich potřebami. Informace můžete čerpat z knih o včelaření, z různých školení či využít rad od ostatních včelařů. Základní znalosti Vám napomohou lépe porozumět potřebám včel a usnadní Vám péči.
Kdy je vhodné začít?
Nejlepší dobou pro pořízení včelstva je jaro. V tomto období začínají být včelky nejaktivnější, stejně tak i příroda – květiny a stromy začínají kvést, což poskytuje dostatek zdrojů. Pokud se chystáte malé pomocnice pořizovat v létě nebo na podzim, musí se jednat o silné včelstvo nebo oddělek s mladou matkou.
Kam včely umístit?
Pokud již máte dostatek vědomostí, je třeba vybrat vhodné místo pro umístění úlů. Ty je nejlepší směřovat na jihovýchod až východ. Dopoledne by na včelí domov měl dopadat sluneční svit, odpoledne by ovšem měl být ve stínu. Důležité jsou také povětrnostní podmínky a srážkové úhrny. V okolí úlu by včelky měly mít přístup k vodě a k medonosným rostlinám, zároveň by ale měl být dostatečně vzdálen od míst, kde se často pohybují lidé.
Jaké vybavení vybrat?
Úplným základem je již zmíněný úl. Nebojte se jeho výběr konzultovat se zkušenějšími včelaři, kteří Vám jistě rádi poradí, jaké rozměry vybrat. Liší se velikostí rámků a nástavků. V České republice je nejčastěji užívána rámková míra 39x24 cm. Rozhodně nedoporučujeme odkup starých úlů od jiných včelařů. Ty mohou být zdrojem různých nemocí a postihnout i Vaše včelstvo.
Ochranný oblek by neměl chybět u žádného včelaře. Nejdůležitější je pořízení klobouku nebo kukly. Ideální je také včelařská kombinéza, která má na rukou a nohou gumy, které zabrání včele v přístupu pod oděv. Speciální rukavice nejsou zcela nezbytné, jelikož v nich lehce ztratíte cit v rukou a mohlo by se Vám podařit včelu rozmáčknout. V takovém případě by se na Vás další pomocnice mohly spustit. Avšak vždy je dobré je mít na blízku.
Důležitou součástí vybavení je také dýmák, pomocí kterého včely uklidníte. Jakmile kouř vycítí, uchylují se k plástům. Také rozpěrák budete užívat při každé návštěvě úlu. Díky této pomůcce snadno oddělíte části úlů, které včely stmelily propolisem nebo voskem.
Až přijde na řadu medobraní, jistě využijete odvíčkovací vidličku, cedník na med a medomet. Nákup kvalitní včelařské výbavy Vám ulehčí práci a zvýší bezpečnost během manipulace se včelami.
Kolik včelstev pořídit?
Pro začátečníka je vhodné začínat s 3-5 včelstvy. V případě, že by bylo pouze jedno, vzniká nadměrná péče, která není ideální. I včely potřebují svůj klid. V opačném případě je starost nižší a přitom nevíte, kam dřív skočit. Oba tyto případy mohou vést k úhynu malých pomocnic. Včelstva pořizujte nejlépe ve formě oddělků od některého ze šlechtitelských chovů. Při výběru dbejte na jejich zdraví a genetickou kvalitu.
Jaké jsou mé povinnosti?
Máte vše zařízené? V tom případě nastává povinnost nahlásit počet včelstev a umístění včel Českomoravské společnosti chovatelů. To slouží také jako registrace nového včelaře. Doporučujeme konzultace s místními včelaři nebo využití podpory od Českého svazu včelařů.
A nakonec nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a péči. Sledujte stav včel, zásoby medu a zajišťujte, aby byl úl v dobrém stavu. Pravidelná péče minimalizuje riziko nemocí a zvyšuje produktivitu včelstva.
Chov včel pro začátečníky může být náročný, ale se správným přístupem, trpělivostí a poučením z vlastních chyb se můžete těšit na sladkou odměnu, kterou není nic jiného než vlastní med a uklidňující hobby.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek