
Co rozhodně nedávat Vašemu pejskovi?
Milujeme je snad všichni, a přesto si moc neuvědomujeme, že co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro ně. Po požití nevhodných potravin by psa mohly postihnout nemalé problémy. Čtěte tedy pozorně, ať nemusíte řešit ohrožení Vašeho mazlíčka.
Je spousta potravin, které jsou pro psy toxické, zde uvádíme základní seznam (nebezpečných potravin pro pejsky je bohužel daleko více), který byste měli mít na paměti, abyste Vašemu miláčkovi neublížili.
Kofein, pro lidi spása, pro psy zkáza
Kofein známe především z kávy a čajů, ale dávejte si pozor i na ostatní potraviny, ve kterých se vyskytuje, například čokoláda. Ta obsahuje i další látku, theobromin, která může způsobit srdeční selhání a v nejhorším případě smrt. Kofein je pro psy velice nebezpečný, a tak dávejte pozor, aby Váš miláček nepozřel cokoliv, v čem je obsažen.
Avokádo
V poslední době je tato potravina velice populární, pro nás je totiž velice zdravá, avšak u psů může mít fatální následky. Některé druhy avokáda, například guatemalské, totiž obsahují pro psy nebezpečnou látku, persin, která může způsobit poškození srdce, plic a vyvolat průjem či zvracení.
Hroznové víno
Pro psy většinou chutné, ale bohužel také nebezpečné. Hroznové víno ve všech formách ohrožuje především citlivější psy, u kterých může způsobit až selhání ledvin a smrt, ke které dochází po 3-4 dnech neléčení. Jako první po pozření můžeme pozorovat zvracení, bolesti břicha, nadměrné pití a močení. Po cca 12 hodinách přestane pes úplně močit a je apatický.
Ořechy
Ořechy by neměly být konzumovány z mnoha důvodů. Zaprvé, většina psů je na ořechy alergická, což zapříčiňuje třes, dušnost a teploty. Tyto příznaky by ovšem měly samy odeznít. Zadruhé, ořechy obsahují velké množství tuků, což může vést k zánětu slinivky a žaludečním problémům. Úplně bychom měli psa vyvarovat soleným ořechům, jelikož sůl působí toxicky a způsobuje otravu sodíkovými ionty. To se následně projeví ve formě zvracení, průjmu, deprese, zvýšené teploty a záchvatů. Mezi nejnebezpečnější ořechy patří makadamové ořechy a mandle.
Cibule a česnek
I když je možné tyto dvě potraviny podávat jako přírodní antibiotikum, s jejich množstvím bychom to neměli přehánět. Doporučené dávkování cibule je do 0,5 % váhy zvířete. Česnek i cibule obsahují sirné látky, které mohou poškodit červené krvinky, nositele kyslíku, tudíž u psa může docházet k nízkému okysličení. Mezi příznaky můžeme zařadit zažívací problémy, dehydrataci, ztrátu chuti k jídlu, celkovou slabost a zrychlené dýchání.
Bohužel, tohle není vše
Potravin, které není vhodné psům dávat, je spousta. Mezi další řadíme například sladkosti a ostatní pochutiny obsahující xylitol, mléčné výrobky, alkohol, kuřecí kosti či zbytky našich jídel. Pokud mazlíček některou potravinu přeci jen sní, pozorujte ho, případně co nejrychleji od pozření vyvolejte zvracení (po pozření velmi nebezpečných potravin). V každém případě se nebojte vždy navštívit veterináře.
Aby byl Váš mazlíček zdravý a aktivní, dopřejte mu raději kvalitní krmivo, které můžete obohatit o krmné doplňky, a namísto sladkostí, ovoce a zeleniny odměňte pejska pamlsky, které jsou určeny přímo pro pejsky Budou mu chutnat a nezpůsobí problémy, které by mohly mít až tragické následky.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek