Co obnáší chov pštrosů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.03.2024

Co obnáší chov pštrosů?

Pštros, pták běžec, dokáže zaujmout nejen velikostí a rychlostí, ale také svými vlastnostmi. Ačkoli se to možná nezdá, je poměrně jednoduché ho mít i v našich podmínkách. Chovatelství pštrosů představuje fascinující oblast zemědělství, ale také zajímavou příležitost pro podnikatele.


Proč chovat pštrosy?

Pštrosi jsou známí svou robustností a odolností vůči různým klimatickým podmínkám. Proto jsou vhodnými pro chov v různých prostředích. Pokud se rozhodujete pro chov pštrosů, berte v potaz také věk, kterého se dožívají. Mohou tu s Vámi být 30 až 50 let. Je tedy důležité s tím počítat.


Delší dobu růstu než jiná drůbež, ale čekání stojí za to. Červené maso pštrosa je bohaté na bílkoviny a má nízký obsah tuku, dokonce se tvrdí, že je zdravější než maso krůtí. Vejce pštrosů jsou také velmi ceněná pro svou velikost a bohatou chuť. Do jednoho takového vejce se vejde až 24 slepičích a pohostí až 10 lidí. Využití se najde i pro peří, ze kterého se vyrábějí různé dekorace či vějíře, nebo pro kůži, která je cenově srovnatelná s krokodýlí.


Pokud se bojíte psů, jejich hlídací funkci pštros také hravě zastane. Věřte, že pokud se někdo bude snažit dostat k Vám na pozemek, ihned se to dozvíte.

Kam je ubytovat?

Pro úspěšný chov pštrosů je důležité zajistit dostatečně velký prostor. Jelikož jsou to běžci a dosahují rychlosti až 70 km/h, potřebují opravdu velký výběh. Nejčastěji se chová jeden samec a dvě samičky. V takovém případě budete potřebovat minimálně 1 000 m2. A stejně jako je tomu u spousty jiných zvířat, preferují klidné místo. Zajistit je třeba také pevnou a bezpečnou ohradu, která zaručí, že pštros neuteče. Výška plotu musí být alespoň 1,8 m. Pak už stačí pouze malý přístřešek nebo stodola s možností oddělení samice od samce. Nic víc nepotřebuje pštros ani v zimě, lehce totiž snese teploty až do -20 °C.


Čím pštrosa krmit?

V tomto ohledu je pštros opravdu nenáročný. Většinu potravy si najde přímo na pastvině, kde vyhledává především vojtěšku a jetel. Aby mu nic nechybělo, doplňte jeho stravu o seno, zelenou píci či přidejte doplňkovou krmnou směs, která podporuje rychlý růst a obsahuje vitamíny a minerály. Celý den by také měla být k dispozici čistá voda. Rozhodně pštrosa nekrmte zbytky z Vaší kuchyně nebo jinými pochutinami určenými pro lidi.


Trh a prodej

Trh s pštrosím masem a vejci se neustále rozvíjí, přičemž zájem o tyto produkty roste. Mnoho restaurací a obchodníků s potravinami hledá kvalitní a originální produkty pro své zákazníky. To poskytuje skvělou příležitost pro prodej pštrosích produktů.


Chov pštrosů je zajímavou alternativou v oblasti zemědělství, která nabízí širokou škálu možností pro podnikatele i zemědělce. Přesto je důležité dbát na správnou péči a podmínky, aby bylo zajištěno jejich zdraví a pohodlí.


Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek