SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Co obnáší chov pštrosů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.03.2024

Co obnáší chov pštrosů?

Pštros, pták běžec, dokáže zaujmout nejen velikostí a rychlostí, ale také svými vlastnostmi. Ačkoli se to možná nezdá, je poměrně jednoduché ho mít i v našich podmínkách. Chovatelství pštrosů představuje fascinující oblast zemědělství, ale také zajímavou příležitost pro podnikatele.


Proč chovat pštrosy?

Pštrosi jsou známí svou robustností a odolností vůči různým klimatickým podmínkám. Proto jsou vhodnými pro chov v různých prostředích. Pokud se rozhodujete pro chov pštrosů, berte v potaz také věk, kterého se dožívají. Mohou tu s Vámi být 30 až 50 let. Je tedy důležité s tím počítat.


Delší dobu růstu než jiná drůbež, ale čekání stojí za to. Červené maso pštrosa je bohaté na bílkoviny a má nízký obsah tuku, dokonce se tvrdí, že je zdravější než maso krůtí. Vejce pštrosů jsou také velmi ceněná pro svou velikost a bohatou chuť. Do jednoho takového vejce se vejde až 24 slepičích a pohostí až 10 lidí. Využití se najde i pro peří, ze kterého se vyrábějí různé dekorace či vějíře, nebo pro kůži, která je cenově srovnatelná s krokodýlí.


Pokud se bojíte psů, jejich hlídací funkci pštros také hravě zastane. Věřte, že pokud se někdo bude snažit dostat k Vám na pozemek, ihned se to dozvíte.

Kam je ubytovat?

Pro úspěšný chov pštrosů je důležité zajistit dostatečně velký prostor. Jelikož jsou to běžci a dosahují rychlosti až 70 km/h, potřebují opravdu velký výběh. Nejčastěji se chová jeden samec a dvě samičky. V takovém případě budete potřebovat minimálně 1 000 m2. A stejně jako je tomu u spousty jiných zvířat, preferují klidné místo. Zajistit je třeba také pevnou a bezpečnou ohradu, která zaručí, že pštros neuteče. Výška plotu musí být alespoň 1,8 m. Pak už stačí pouze malý přístřešek nebo stodola s možností oddělení samice od samce. Nic víc nepotřebuje pštros ani v zimě, lehce totiž snese teploty až do -20 °C.


Čím pštrosa krmit?

V tomto ohledu je pštros opravdu nenáročný. Většinu potravy si najde přímo na pastvině, kde vyhledává především vojtěšku a jetel. Aby mu nic nechybělo, doplňte jeho stravu o seno, zelenou píci či přidejte doplňkovou krmnou směs, která podporuje rychlý růst a obsahuje vitamíny a minerály. Celý den by také měla být k dispozici čistá voda. Rozhodně pštrosa nekrmte zbytky z Vaší kuchyně nebo jinými pochutinami určenými pro lidi.


Trh a prodej

Trh s pštrosím masem a vejci se neustále rozvíjí, přičemž zájem o tyto produkty roste. Mnoho restaurací a obchodníků s potravinami hledá kvalitní a originální produkty pro své zákazníky. To poskytuje skvělou příležitost pro prodej pštrosích produktů.


Chov pštrosů je zajímavou alternativou v oblasti zemědělství, která nabízí širokou škálu možností pro podnikatele i zemědělce. Přesto je důležité dbát na správnou péči a podmínky, aby bylo zajištěno jejich zdraví a pohodlí.


Další články

Jak vyrobit past na kunu?

26.07.2024

Jak vyrobit past na kunu?

Kuny bývají velice často nežádoucími hosty ve stodolách, staveních, ale také v autech. Jedná se o chytrá zvířata, která jsou také rychlá, což nám značně ztěžuje jejich odchyt. Pokud se Vás návštěva kuny týká a nechcete využít drastičtější metody, můžete si vyrobit vlastní past na kuny. Pojďte se s námi podívat, jak takovou efektivní past vytvořit. 


Přečíst článek
Jak se zbavit čmelíků u slepic?

24.07.2024

Jak se zbavit čmelíků u slepic?

Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá drůbež, ale také holuby a další ptactvo. Jeho přítomnost v chovu může způsobovat značné problémy, dá se s nimi ovšem účinně bojovat. Podívejte se s námi na několik praktických rad, jak se zbavit čmelíků v kurníku a jak předcházet jejich opětovnému výskytu. 

Přečíst článek
Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.