Čím krmit lesní zvěř v zimě?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.01.2025

Čím krmit lesní zvěř v zimě?

V zimním období chodí spousta z nás do lesa přilepšit zvířátkům a pomoct jim lépe zvládnout chladné dny. Avšak věděli jste, že ne každé přilepšení jim může být opravdu nápomocné? Před přikrmováním zvířat je dobré se domluvit s mysliveckým spolkem, který má na starost náš konkrétní region. Myslivci nám doporučí, které krmivo zvířatům schází a jaká forma by se hodila nejvíce. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jakými pochoutkami jim můžeme zpříjemnit zimu a zároveň dopřát něco, na čem si opravdu pochutnají.

Krmení

Krmiva lze rozdělit do tří hlavních kategorií: objemná, jadrná a dužnatá. Do objemných krmiv spadají traviny, byliny, a dokonce i mladé výhonky keřů. Zmíněné druhy se obvykle konzervují sušením. Pro lesní zvěř jsou ideálním objemným krmivem seno, sušené maliny nebo senáže. Tyto potraviny představují přirozený zdroj živin, který je zároveň šetrný k trávicímu traktu zvěře.


Jadrné krmivo je spíše doplňkové a proto musíme dávat pozor – dodržovat určitá pravidla. Nesprávné dávkování a nevhodně zvolený druh může vést k trávicím potížím, a dokonce až k úhynu zvířete. Z obilovin zvolíme pouze oves, jelikož ostatní jsou nevhodné ke krmení lesní zvěře. U kaštanů dáváme pozor na množství – obsahují saponiny, které ve větším množství způsobují otravu (jsou jedovaté) a trávicí potíže. Poté můžeme krmit kukuřicí, žaludy či hrachem (jedná se o jadrná krmiva, takže stále pozor na dávkování).


K dužnatému krmivu patří ovoce a zelenina. Z ovoce jsou nejvhodnější jablka, hrušky nebo meruňky a ze zeleniny mrkve, brambory či řepa.

Přilepšení

Zvěři můžeme přilepšit i solí, která je pro ni důležitým zdrojem chlóru a sodíku. Podáváme ji v podobě past, které se namažou na pařez, kde následně ztvrdnou. Zvěř lze krmit i pečivem, ale je potřeba se držet určitých pravidel. Pečivo musí být pokaždé úplně suché, nesolené, bez náplně, a hlavně nesmí být plesnivé. Krmíme jím, když mrzne a nečekáme oblevu, aby se nerozmočilo. Vlhké pečivo způsobuje trávicí potíže spojené s průjmem, což vede k vyčerpání a dehydrataci zvířete. V zimě je každá přijatá energie důležitá na životní pochody a její zbytek na zahřátí.

A kam takové krmivo umístit?

Objemné krmivo umístíme na zem nebo do krmelce. U sena nevadí, pokud bude promoklé nebo zvlhne. Musíme si dát ale pozor na to, aby nebylo plesnivé. Jadrné krmivo dávkujeme tak, aby ho lesní zvěř snědla do týdne a předešlo se jeho zkažení. Umístíme ho do koryta či krmelce. Dužnaté krmivo nakrájíme na malé kousky a dávkujeme v malém množství. Pečivo nakrájíme na malé kostičky či kousky a dáváme taktéž po malých dávkách do korýtek.

Pravidla lesa?

Zvířata si v zimě šetří svou energii, takže vykonávají minimum pohybu. Pokud je prožene pes nebo jsou vyplašená a snaží se uprchnout, vydají tak velké množství energie. U slabších druhů se může rozvinout zánět dýchacího ústrojí nebo i smrt z vysílení. Srnky jsou v zimě březí, takže by mohli potratit. Kvůli tomu bychom se v lese měli chovat jako na návštěvě. Tiše a klidně. Když budeme mít štěstí, můžeme lesní zvěř potkat a pokochat se.

Další články

Selata a železo – proč se jim musí přidávat?

04.02.2025

Selata a železo – proč se jim musí přidávat?

Selata po narození velmi rychle rostou. Aby tento proces probíhal bez komplikací, je třeba jim zajistit dostatek živin, včetně železa. Jeho nedostatek pro ně může mít závažné důsledky, a proto je jeho suplementace v prvních dnech života klíčová. V tomto článku si společně vysvětlíme, proč tomu tak je a jaké metody aplikace železa se využívají.

Přečíst článek
Chov pštrosů

31.01.2025

Chov pštrosů

V posledních letech se v České republice stále častěji setkáváme s chovem pštrosů. Tito impozantní ptáci, původem z Afriky, patří mezi největší na světě. Chovají se nejen pro maso, vejce a peří, ale také jako mazlíčci. Pojďme se podívat, jak těmto opeřeným nováčkům vytvořit co nejlepší podmínky pro život.

Přečíst článek
Magické účinky ostropestřce mariánského

30.01.2025

Magické účinky ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský můžeme považovat za malý zázrak rostlinné říše. Jedná se o fialově kvetoucí bodlák, do kterého byste rozhodně neřekli, že oplývá velmi příznivými účinky pro játra. Tato rostlinka se v léčitelství používá již přes 2 000 let a v současné době je velmi důležitou součástí nespočtu léčiv a doplňků stravy na podporu jater (pro lidi i zvířata).

Přečíst článek