EXPEDICE ZÁSILEK PROBÍHÁ PODLE ČASU JEJICH PŘIJETÍ. VZHLEDEM K SEZÓNĚ LZE U NĚKTERÝCH DRUHŮ ZBOŽÍ OČEKÁVAT PRODLOUŽENÍ EXPEDICE Z KAPACITNÍCH DŮVODŮ. 
VZHLEDEM K PŘETÍŽENÍ ZÁKAZNICKÉ LINKY DOPORUČUJEME VYUŽÍVAT E-MAIL.
NA NAVÝŠENÍ KAPACITY EXPEDICE I ZÁKAZNICKÉ LINKY USILOVNĚ PRACUJEME.

Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.02.2023

Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

Přemýšlíte, jak svůj domácí chov slepic trochu ozvláštnit a přitom nemít žádné starosti navíc? Máme pro vás zajímavý tip – plemeno, které se díky své povaze hodí do každého chovu. Pojďme si představit Wyandotky (někdy psáno jako vyandotky). Wyandotky jsou dostupné v mnoha různých zbarveních a vyznačují se vysokou užitkovostí a klidným chováním, díky němuž se ve výběhu dobře snáší nejen s jinými slepičími plemeny, ale i dalšími druhy drůbeže.

Původ plemene

Plemeno pochází z USA, kde se začalo rozšiřovat v polovině 19. století. Uznané pak bylo v roce 1883 a téhož roku se první wyandotky dostaly do Evropy. Pojmenované je po kmeni Wyandotte, jehož členové se totiž také zabývali jeho chovem. Vedle běžných zástupců plemene lze narazit na jejich zakrslé příbuzné. Zakrslé varianty wyandotek s různými barvami peří byly vyšlechtěny v Evropě, konkrétně Německu, Nizozemsku a Velké Británii.

Robustní tělo a peří na nespočet způsobů

Wyandotky mají docela robustní zaoblené tělo, k čemuž přispívá i jejich měkké, bohaté a nadýchané peří, které příliš nepřiléhá k tělu. Charakteristický je pro ně kratší krk a ocas, výrazná prsa a břicho, krátká křídla se širokými letkami a spíše nenápadný růžicovitý hřeben na hlavě.

Wyandotky se řadí mezi středně těžká plemena. Slepice v dospělosti dosahují hmotnosti 2,5–3 kilogramů, kohouti jsou pak asi o půl kilogramu těžší. V případě zakrslé varianty váží slepice zhruba 1 kilogram a kohouti 1,2 kilogramu.

Plemeno obléká peří mnoha barev. Objevit se na slepicích může peří bílé, žluté, černé, modré, červené nebo stříbrné barvy. Mohou být jednobarevné, strakaté i žíhané. Celkem se rozlišuje kolem tří desítek uznaných barevných variant wyandotek. Běháky a zobák jsou však nehledě na barvu peří vždy žluté.

Kombinovaná užitkovost

Wyandotky se chovají kvůli vejcím i masu. Roční snůška za optimálních podmínek dosahuje až 180 kusů vajec s hmotností zhruba 55–60 gramů, zakrslé wyandotky mají roční snůšku až 120 kusů vajec vážících přibližně 40 gramů. Skořápka vajec může mít u klasické varianty plemene od smetanového přes světle hnědý až po tmavě hnědý odstín, o čemž rozhoduje zbarvení slepice. Skořápka vajec zakrslé varianty mívá světle hnědou až jemně růžovou barvu.

Nenáročný chov

Jak už bylo zmíněno v úvodu, wyandotky bez problémů zapadnou do každého chovu. Jejich klid plynoucí z nízkého temperamentu je zárukou snášenlivosti s ostatní drůbeží, takže se je nemusíte bát vypustit na zahradu s dalšími slepicemi, husami nebo kachnami. Jsou přátelské, krotké a důvěřivé. Špatně létají, tudíž se jen tak nevydají na útěk přes plot výběhu, ani kdyby je něco přece jen rozrušilo. Výběh jim stačí klidně i menší, ale velkým zatravněným výběhem samozřejmě nepohrdnou. Nenáročnost chovu podtrhuje to, že nevyžadují žádné zvláštní zacházení z hlediska krmení.

Typický je pro slepice wyandotek silný mateřský instinkt. Dokážou se tedy starat jak o vejce až do vylíhnutí potomků, tak následně i o svá kuřata. Představují proto ideální volbu v případě, že hledáte slepice pro přirozený odchov.

Další články

Jak poznat, že vaši drůbež napadli paraziti

28.03.2023

Jak poznat, že vaši drůbež napadli paraziti

Přečtěte si o častých projevech značících napadení drůbeže parazity, abyste problém rozpoznali včas a zvířata jim neposkytovala domov zbytečně dlouho.

Přečíst článek
Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat

09.02.2023

Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat

Pokud se chcete pustit do chovu slepic, jednou ze základních věcí, kterou musíte před jejich pořízením udělat, je sehnat kurník. Nový kurník může být potřeba také v případě, že ten stávající už má nejlepší léta za sebou. 

Přečíst článek
Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

09.02.2023

Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

Přemýšlíte, jak svůj domácí chov slepic trochu ozvláštnit a přitom nemít žádné starosti navíc? Máme pro vás zajímavý tip

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.