EXPEDICE ZÁSILEK PROBÍHÁ PODLE ČASU JEJICH PŘIJETÍ. VZHLEDEM K SEZÓNĚ LZE U NĚKTERÝCH DRUHŮ ZBOŽÍ OČEKÁVAT PRODLOUŽENÍ EXPEDICE Z KAPACITNÍCH DŮVODŮ. 
VZHLEDEM K PŘETÍŽENÍ ZÁKAZNICKÉ LINKY DOPORUČUJEME VYUŽÍVAT E-MAIL.
NA NAVÝŠENÍ KAPACITY EXPEDICE I ZÁKAZNICKÉ LINKY USILOVNĚ PRACUJEME.

Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.02.2023

Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat

Pokud se chcete pustit do chovu slepic, jednou ze základních věcí, kterou musíte před jejich pořízením udělat, je sehnat kurník. Nový kurník může být potřeba také v případě, že ten stávající už má nejlepší léta za sebou. Kurník můžete buď koupit, nebo si ho sami postavit. Jestliže jste dostatečně manuálně zruční a láká vás mít na zahradě kurník postavený přesně podle svých představ, nemusíte se bát zvolit druhou možnost a kurník si vlastnoručně postavit. Na co byste při stavbě kurníku neměli zapomenout?

Než se pustíte do práce

Předtím než začnete shánět materiál na stavbu kurníku a pustíte se do práce, si musíte ujasnit, jak má váš kurník vypadat.

 • Nejdříve je nutné určit velikost kurníku, která se odvíjí od plánované velikosti chovu. Na každou slepici by měla připadat podlahová plocha o velikosti 0,5 m2. Vedle počtu slepic pak pochopitelně musíte vzít v úvahu velikost prostoru, kde bude hotový kurník stát. Co se týká umístění kurníku, nejlepší je jeho čelní stranu s dvířky a oknem orientovat na jih nebo jihovýchod.
 • V případě, že budete chtít svým slepicím dopřát více prostoru, můžete ke kurníku připojit výběh.
 • Následně upřesněte, jak by mělo celé dílo zvenku přibližně vypadat. V rámci toho musíte určit, zda bude kurník stát přímo na zemi, bude mírně podložený, nebo bude umístěn v takové výšce, že se pod něj budou moci slepice schovat. Vyvýšený kurník má výhodu v tom, že je prakticky vyloučené vzlínání vody ze země, takže v kurníku bude potřebné sucho.
 • Pak přichází na řadu návrh umístění vstupních dvířek pro slepice a také okna, jež by v kurníku rozhodně nemělo chybět kvůli větrání, zejména v létě. Abyste si usnadnili práci, vyplatí se zvolit automatická dvířka s časovým či soumrakovým spínačem pro jejich automatické otevírání a zavírání. Okno (nebo více oken) musí být rovněž uzavíratelné, jinak by se do kurníku snadno dostaly kuny či lišky. Nezapomeňte ani na zhotovení dalších, dostatečně velkých dvířek, díky kterým budete moci v kurníku provádět údržbu.
 • Dále si promyslete, jak budete z kurníku vybírat vejce, ideálně hezky čistá a nepoškozená. Pro snášení vajec by z toho důvodu měly slepice mít k dispozici snášková hnízda. Vedle klasických snáškových hnízd, které se umisťují dovnitř kurníku, je dostupná jejich praktičtější venkovní verze. Venkovní snášková hnízda se připevňují na vnější stěnu kurníku, slepice se do nich ovšem dostanou klasicky zevnitř kurníku. Vejce se poté vybírají zvenku, což je pro chovatele obvykle pohodlnější.
 • V kurníku nemůžou chybět hřady (bidýlka), na nichž slepice odpočívají a spí. Hřady mají být kus nad zemí, přibližně od půl do jednoho metru. Mezi jednotlivými hřady nechte mezeru minimálně 40 centimetrů. Při určování celkové délky hřadů pak počítejte s tím, že každá slepice potřebuje zhruba 30 centimetrů široké místo.
 • Kurník, stejně jako svůj dům můžete zateplit. V zatepleném kurníku budou slepice na podzim a v zimě lépe prospívat a vás za práci se zateplováním čeká odměna v podobě vyšší snášky v chladných měsících.

Materiál pro stavbu kurníku

Jakmile budete mít vše do detailu promyšlené, přichází čas přípravy materiálu. Pro stavbu kurníku budete potřebovat:

 • hoblované trámy na konstrukci kurníku,
 • fošny na stěny kurníku (lze místo nich použít OSB desky),
 • trámky nebo kulatinu s průměrem kolem 5 cm na hřady,
 • voděodolnou překližku na podlahu,
 • spojovací prvky pro dřevěné konstrukce s antikorozní úpravou (pozinkované),
 • okno s kováním,
 • dvířka pro slepice (ideálně automatická),
 • kování pro velká dvířka pro chovatele,
 • střešní krytinu (například asfaltový šindel),
 • tmel na dřevo (na spoje, opravu prasklin ve dřevě),
 • lak na dřevo,
 • polystyrenové desky na zateplení kurníku,
 • pletivo na výběh.

S jasnou představou o podobě kurníku a potřebným materiálem už vám na stavbu stačí najít jen čas a nějaké to nářadí. Kdybyste při stavbě kurníku náhodou narazili na problém, se kterým si nebudete vědět rady, na internetu jistě najdete řadu návodů, jak ho překonat. Případně vždy můžete poprosit o radu či pomoc šikovného kamaráda.

Další články

Jak poznat, že vaši drůbež napadli paraziti

28.03.2023

Jak poznat, že vaši drůbež napadli paraziti

Přečtěte si o častých projevech značících napadení drůbeže parazity, abyste problém rozpoznali včas a zvířata jim neposkytovala domov zbytečně dlouho.

Přečíst článek
Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat

09.02.2023

Stavba kurníku: Jak má kurník vypadat a co budete potřebovat

Pokud se chcete pustit do chovu slepic, jednou ze základních věcí, kterou musíte před jejich pořízením udělat, je sehnat kurník. Nový kurník může být potřeba také v případě, že ten stávající už má nejlepší léta za sebou. 

Přečíst článek
Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

09.02.2023

Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

Přemýšlíte, jak svůj domácí chov slepic trochu ozvláštnit a přitom nemít žádné starosti navíc? Máme pro vás zajímavý tip

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.