Slintavka a kulhavka
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.06.2025

Slintavka a kulhavka

V médiích se stále častěji objevují informace o blížícím se výskytu onemocnění SLAK. Jde o virové onemocnění, které postihuje všechny sudokopytníky - patří mezi ně například skot, ovce, kozy, prasata, buvoli i další volně žijící zvířata. Přehled důležitých informací o této nákaze naleznete v tomto článku.

Příznaky

V počáteční fázi onemocnění se u nakažených zvířat objevuje deprese, horečka, snížená produkce mléka a omezený příjem krmiva. Krátce nato se začnou tvořit puchýřky naplněné tekutinou, a to v dutině ústní, na končetinách i na mléčné žláze. Přibližně po jednom dni puchýřky praskají a mění se v otevřené léze. Kvůli bolestivým puchýřům zvířata kulhají, mají problémy s příjmem potravy a výrazně sliní – odtud název onemocnění: slintavka a kulhavka. U prasat jsou typické výskytem puchýřů na nohách, zatímco u skotu bývají nejlépe patrné v dutině ústní.  

Nakažlivost

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé onemocnění s vysokou nemocností, avšak nízkou úmrtností. Nákaza se může šířit dvěma způsoby – buď přímým kontaktem mezi infikovanými zvířaty, nebo nepřímo, prostřednictvím dopravních prostředků, nástrojů, oděvů či živočišných produktů. Nejčastější cestou nákazy je inhalace vzduchu obsahujícího virus. Virus se dokáže šířit vzduchem až na desítky kilometrů – zvláště za příznivých meteorologických podmínek. Nejvíce virových částic vylučují do vzduchu prasata. Onemocnění není přenosné na lidi.

Inkubační doba

Inkubační doba, tedy čas mezi nákazou a objevením prvních příznaků, se u tohoto onemocnění pohybuje v rozmezí 1 až 14 dnů, nejčastěji však mezi 2 až 6 dny. Je ale důležité vědět, že nakažené zvíře začíná virus vylučovat už dva dny předtím, než se projeví jakékoli klinické příznaky. V mléce může být virus přítomen dokonce až čtyři dny před vypuknutím příznaků. Z tohoto důvodu je při podezření na nákazu nutné okamžitě zvíře izolovat. Pokud by nakažený jedinec zůstal mezi ostatními, mohla by se nákaza rychle rozšířit na celý chov.

Prevence a léčba

Prevencí je důsledné dodržování hygienických opatření, zejména vyhýbání se kontaktu zvířat z různých chovů. Podobně jako při pandemii covidu u lidí. Preventivní očkování proti slintavce a kulhavce je však v rámci Evropské unie zakázáno. Specifická léčba této choroby neexistuje. Jediným účinným opatřením proti šíření je utracení všech vnímavých zvířat v ohnisku nákazy a v ochranném pásmu kolem něj. (Ohnisko nákazy je místo, kde byla infekce prokázána; ochranné pásmo zahrnuje oblast v okruhu 3–10 km od tohoto ohniska.)

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek