Plymutky – plemeno pro každý chov

Autor: Juraj Korim

21.09.2022

Plymutky – plemeno pro každý chov

Mezi oblíbená užitková plemena slepic jednoznačně patří plymutky. Do Evropy se dostaly z USA, kde byly vyšlechtěny v 19. století, a pevné postavení si postupně vydobyly jak ve velkochovech, tak i třeba v tuzemských domácích chovech. Objevte krásu jejich charakteristického vzhledu a poznejte, proč je toto slepičí plemeno tolik oblíbené mezi chovateli. Možná vás okouzlí natolik, že si je pořídíte domů taky.

Vzhled plymutek

Narazit můžete na plymutky s peřím zbarveným do mnoha odstínů. Nejčastěji oblékají černobílý žíhaný oblek, ale mohou být i celé černé či bílé nebo mít typický hnědooranžový odstín peří. Stavba jejich těla je vcelku mohutná, dominantní je zejména jejich široká hruď. Naopak hlava je trochu menší a nachází se na ní ozdoba v podobě vzpřímeného hřebene. Dospělé slepice dosahují hmotnosti 2,5–3 kilogramy, kohouti mohou vážit až 4 kilogramy.

Klidná povaha a odolnost

Chovatelé mají plymutky v oblibě pro jejich odolnost a klidnou a přátelskou povahu. Navíc skoro nelétají, a tak stačí mít výběh ohraničený nižším oplocením. Radost jim udělá dostatečně velký výběh, kde se budou moci trochu proběhnout, ale statečně se popasují i s omezeným prostorem. Jsou shánčlivé a dokážou si ve výběhu nahrabat nějakou potravu, ale pro vysokou produkci vajec to rozhodně nestačí a musí se každý den dokrmovat.

Hodně vajec i masa

Plymutky se mohou pochlubit poměrně vysokou snáškou. Rychle rostou a dospívají a od slepic se dočkáte prvních vajec již po asi šesti měsících života. Za rok můžete počítat se zhruba 200 vejci od každé slepice. Existují sice plemena s vyšší roční snáškou, ale přesto jde o slušný počet vajec. Jelikož se jedná o otužilé plemeno, tak přísun vajec navíc neustane ani v zimě.

Ceněné jsou také pro jejich křehké a velmi chutné maso. Chuť masa závisí na podávaném krmivu – aby tedy maso bylo opravdu křehké a mělo plnou chuť, je třeba plymutkám podávat kvalitní krmivo s dostatkem živin, vitamínů a minerálů. Vzhledem k jejich tendenci k tloustnutí jim však při krmení raději nedopřávejte až příliš. Plymutky potěší vysokou zmasilostí, když se řadí mezi středně těžká plemena, takže masa budete mít dostatek i při střídmější velikosti krmných dávek ,které jim budou bohatě stačit.

Další články

Plymutky – plemeno pro každý chov

21.09.2022

Plymutky – plemeno pro každý chov

Mezi oblíbená užitková plemena slepic jednoznačně patří plymutky.  Objevte krásu jejich charakteristického vzhledu a poznejte, proč je toto slepičí plemeno tolik oblíbené mezi chovateli.

Přečíst článek
Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

21.09.2022

Podporujte zdraví hříbat již od samého začátku

Koně jsou vznešená stvoření, která lze vedle psů označovat za nejlepší přátele člověka. Zvláště neodolatelná jsou malá hříbata, u nichž je, stejně jako u mláďat jiných druhů zvířat a koneckonců i člověka, nádherné pozorovat jejich růst a vývoj.

Přečíst článek
Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu

25.08.2022

Zajímavosti o křepelkách a jejich chovu

Ačkoliv je pro křepelky charakteristický malý vzrůst, těší se poměrně vysoké popularitě. Narazit na ně můžete jak ve volné přírodě, tak i v řadě chovů včetně těch domácích, byť chov slepic je u nás samozřejmě mnohem rozšířenější.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.