SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Kolik prostoru potřebují slepice?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Než budou slepičky doma

Než si přivezete slepičky domů, je třeba vše nachystat. K tomu ovšem musíte znát odpovědi na pár otázek. Klíčový je počet slepic, od kterého se bude odvíjet zbytek příprav. Pokud toto máte rozmyšleno, je třeba vybrat slepičí kurník. Zvažte, zda ho postavíte sami nebo objednáte již hotový. Pokud se rozhodnete pro vlastní výrobu, myslete na vybavení, jako jsou hřady, trusník a snášková hnízda. V případě kupovaného kurníku je toto již součástí. Vybírat můžete z velkého množství domovů, ať už ze dřeva nebo z eko plastu, s výběhem či bez výběhu. Ideálním zástupcem pro kurníky s výběhem je například kurník Vídeň, který poskytuje domov až pro osm slepiček. Ve venkovní prostorné části se slípky určitě nudit nebudou. Poté vyberte vhodné místo k jeho umístění tak, aby byl vždy jednoduše přístupný.

Jaký kurník pro slepice?

Jak již bylo zmíněno, vybírejte jej podle toho, kolik slepic do kurníku chcete ubytovat. Přestože se v chovech většinou počítá se 3-4 slepicemi na 1 m², pokud chcete mít opravdu spokojené slepice, dopřejte tuto míru ideálně každé ze slepiček, aby se mohla pohybovat přirozeně a pohodlně. Avšak vše berte s rezervou, tato čísla Vás mají pouze nasměrovat. Velikost kurníku bude záležet také na rozmístění krmiva. Pokud bude venku, není třeba pořizovat tak velký domov.

Jak velký má být pro slepice výběh?

Slepice jsou akční zvířata, která potřebují dostatek místa pro běhání, skákání a prozkoumávání svého prostředí. V závislosti na druhu a velikosti slepic se může velikost prostoru měnit. A samozřejmě také záleží na Vašich možnostech. Nejčastěji se uvádí, že by každá slepička měla mít prostor minimálně 5 m². V odborné literatuře se ovšem nejčastěji dočtete až o 10 m². Ale jako u každého zvířete, čím větší výběh, tím šťastnější a zdravější jsou. Tento faktor se může projevit také na kvalitě snůšky vajec. Pokud patříte mezi lidi, kteří nechtějí pouštět své slepičky, kam se jim zachce, pořiďte si mobilní výběh pro slepice, který můžete libovolně přemístit po zahradě.

Co dalšího prostor ovlivňuje?

Slepicím je důležité poskytnout dostatečný prostor také z následujících důvodů. Zaprvé pro ně bude jednodušší vyhýbat se konfliktům a vyvinout přirozené sociální interakce. Přeplněné podmínky mohou vést k agresivnímu chování, což může způsobit potíže se zdravím. A zadruhé, prostorné a dobře větrané místo může snížit riziko šíření chorob a parazitů mezi slepicemi.


To, jak velký prostor pro slepice máte přichystat, je komplexní otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Avšak čísla nás mohou správně nasměrovat a uvést vše na pravou míru. Důležité je sledovat potřeby a aktuální stav Vašich slepiček. Myslete na to, že zajištění dostatečného prostoru pro pohyb je klíčové pro jejich zdraví a kvalitu života. Pokud jim toto umožníte, budou žít spokojený život.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.