AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Je pro slepice déšť nebezpečný?

Autor: Luboš Burda

06.02.2024

Je pro slepice déšť nebezpečný?

Májový deštík může být skvělým romantickým zážitkem a příjemně osvěžit. Jak na tom jsou naši opeření přátelé? Snesou nějakou tu kapku, nebo by měly být před deštěm permanentně schované? V dnešním článku společně vyřešíme hádanku slepic a mokrého počasí.

Vypadám jako “zmoklá slepice”

Zmíněné přirovnání používáme takřka všichni a často. Jak ale tato myšlenka vznikla? Podle etymologů výraz nemá nic společného s kurem domácím a pramení ze slova “zmek”, tedy bájné bytosti nosící lidem peníze.

Umístění kurníku

Správná lokace kurníku ovlivní faktory dešťové vody, bezpečnosti a vlhkosti v okolí. V ideálním případě umístěte slepičárnu do zákoutí, kde bude ochráněna před silným deštěm, ale i prudkým sluncem v létě. Chybu neuděláte, pokud vyberete vyvýšené místo, ze kterého dešťová voda steče.


Liják vs. deštíček

Je potřeba rozlišovat mezi drobnými přeháňkami a silnými bouřemi. Lehké osvěžení, po kterém mokrá slepice zpravidla neprodleně uschne, neznamená nijakou obtíž, kdežto průtrž mračen kur ohrožuje. Ochraňte své slepice proti bouřce a přívalovým dešťům prostorným úkrytem. Hrozbou není pouhé nachlazení slepice, ale i úraz poletujícími předměty.


Silné deště s sebou přináší tvorbu bahna, a to i ve slepičích výbězích. Navlhlá půda smíchaná se slepičím trusem přispívá k výskytu parazitů, které mohou kuru způsobit různé nemoci. Pokud ani s odstupem několika hodin bahniště nezmizí, zasypte přemokřený výběh štěrkem, pískem nebo hoblinami, eventuálně vytvořte cestičku ze špalků, po které opeřenci směle došlapou domů.

Věci se nemají jako “za mlada”

Zatímco mladší slípka během deště s chutí vyběhne lovit žížaly, starší bude raději dešťovinu pozorovat pouze z okénka kurníku. V každém případě by slípky měly mít dostatečně zateplené obydlí (viz článek “Jak zateplit kurník”), aby se při studené frontě měly kde zahřát a nehrozilo nachlazení slepice.


Vlhké prostředí v domovech drůbeže napomáhá ke tvorbě nebezpečných plísní, tudíž nesmí do kurníku ani omylem zatékat. Po přírodním živlu je vhodné domovinu kuru vyvětrat.

Vadí tedy slepicím déšť?

Déšť se obecně nepovažuje za nebezpečný element pro slepice, záleží ovšem na jeho intenzitě. Slípky se během deštivého počasí povětšinou snaží najít vhodný úkryt, kde padající srážky přečkají. Najdou se ale i výjimky, jež si mohou užívat rochnění v čerstvém bahně a hledání potravy.


Poskytněte svým slípkám možnost volby. Zajistěte, aby do kurníku nezatékalo, přičemž by měl disponovat dostatečným teritoriem pro každou nájemnici. Díky automatickým dvířkům do kurníku zůstane obydlí drůbeže zabezpečeno proti dešti, zatímco budou mít kvočny možnost opustit svou chýši kdykoliv si to zamanou.

Další články

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek
Jak vybrat správnou napáječku pro drůbež

15.02.2024

Jak vybrat správnou napáječku pro drůbež

Jídlo a pití, základní potřeby pro přežití živých tvorů. Zdá se to snadné - slepicím dáte do kurníku krmivo, napáječku s vodou a máte splněno. V podstatě ano, to nejdůležitější jste učinili, nicméně samotný výběr pítka ovlivní, jak často budete muset doplňovat vodu či provádět údržbu. Podívejte se s námi na tipy, jakou vybrat napáječku pro drůbež.


Přečíst článek
Jak používat přepuštěné máslo?

13.02.2024

Jak používat přepuštěné máslo?

Zaujal vás článek “V čem spočívají hlavní rozdíly mezi máslem a margarinem”? Zajisté si pamatujete, že oba tuky není vhodné používat ke smažení. Máme ale dobrou zprávu, existují i jiné alternativy než jen v podobě rafinovaných olejů. Jedním z nich je přepuštěné máslo ghí, mnohdy nazývané jako tekuté zlato. V dnešním článku si povíme více o tom, co je ghí a jaké má například využití.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.