Jaké jedovaté rostliny rostou na pastvinách?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.06.2025

Jaké jedovaté rostliny rostou na pastvinách?

Na loukách a pastvinách najdeme řadu jedovatých rostlin, které mohou ohrozit zdraví zvířat, zejména koní, kteří jsou velmi citliví. Tyto rostliny mohou být nebezpečné jak čerstvé, tak i usušené v seně. Představíme si ty nejčastější a nejnebezpečnější z nich.


Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium)

Připomíná petržel, ale zapáchá. Roste poblíž lidských obydlí, na okrajích polí a lesů. Kvete bílými květy v červenci až září. Obsahuje jedy, hlavně aethusin a aethusanoly. U koně otravu poznáme podle pocení, zrychleného pulzu, rozšířených zornic, slinění, průjmů a kolik. Může dojít až k obrně a zástavě dechu.

Bolehlav plamatý (Conium maculatum)

Může vyrůst až do 2 metrů. Vyskytuje se podél cest, v zahradách nebo na kompostech. Má bílé květy, kvete od června do září. Celá rostlina je jedovatá, nejvíce plody. Obsahuje toxin konnin, který způsobuje poruchy dýchání, koliky, svalový třes a smrt zástavou dechu. U koní je smrtelná dávka již 3-5 kg rostliny.

Starček přímětník (Senecio jacobea)

Dorůstá až do 1 metru, má žluté květy. Běžně roste na loukách a pastvinách. Je velmi jedovatý a toxiny zůstávají aktivní i po usušení. Obsahuje alkaloidy, které poškozují játra. Otrava může být akutní (žloutenka, koliky) nebo chronická (nechutenství, podrážděnost, poruchy rovnováhy).

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)

Rostlina vysoká až 90 cm, kvete žlutě od května do září a je běžná v blízkosti cest a obydlí. Obsahuje hořkou jedovatou šťávu, která je nejtoxičtější v létě. Tato šťáva způsobuje popálení kůže a sliznic. Otrava u koně se projevuje zvýšeným močením, poruchami srdečního rytmu, křečemi, slabostí nebo obrnou.

Další jedovaté rostliny

Dalšími jedovatými rostlinami, na které si musíme dávat pozor, jsou například třezalka tečkovaná, šedivka šedá, přeslička rolní a také stromy a keře, jako jsou tis, akát, kaštan, javor nebo dub. V případě podezření na otravu ihned volejte veterináře, neboť následky mohou být velmi vážné.

Další články

Jak na zabydlení nové kočky?

19.06.2025

Jak na zabydlení nové kočky?

Příchod nového kočičího člena do domácnosti je radostnou, ale zároveň citlivou událostí. Kočky jsou teritoriální zvířata, a proto je pro ně změna prostředí velkým krokem. Správný začátek výrazně ovlivní, jak se bude cítit ve svém novém domově do budoucna. V tomto článku si ukážeme, jak na to.

Přečíst článek
Slintavka a kulhavka

18.06.2025

Slintavka a kulhavka

V médiích se stále častěji objevují informace o blížícím se výskytu onemocnění SLAK. Jde o virové onemocnění, které postihuje všechny sudokopytníky - patří mezi ně například skot, ovce, kozy, prasata, buvoli i další volně žijící zvířata. Přehled důležitých informací o této nákaze naleznete v tomto článku.

Přečíst článek
Jaká máme plemena slepic?

11.06.2025

Jaká máme plemena slepic?

Všem milovníkům hospodářství je jasné, že slepice jsou jeho nedílnou součástí. Jejich rozmanitá plemena se vyznačují specifickými vlastnostmi, které je předurčují k různým účelům. Správný výběr plemene je pro chovatele obzvláště důležitý, proto jsme pro Vás připravili stručný přehled vybraných plemen slepic a jejich zajímavých vlastností.

Přečíst článek