
Autor: Juraj Korim
15.02.2024
Jak vybrat správnou napáječku pro drůbež
Jídlo a pití, základní potřeby pro přežití živých tvorů. Zdá se to snadné - slepicím dáte do kurníku krmivo, napáječku s vodou a máte splněno. V podstatě ano, to nejdůležitější jste učinili, nicméně samotný výběr pítka ovlivní, jak často budete muset doplňovat vodu či provádět údržbu. Podívejte se s námi na tipy, jakou vybrat napáječku pro drůbež.
Napáječka vs. miska
“Proč bych měl kupovat napáječku, psovi dávám vodu do misky a nikdy si nestěžoval”.
Je potřeba si uvědomit, že voda v misce kuru ani zdaleka nevydrží tak dlouho čerstvá, jako v napáječce. I tak by se ale mělo pítko alespoň obden čistit.
Velikost a druh drůbeže
“K čemu mi je voda, když ji nemám, jak vypít?”. Kuřátka budou vděčná za maličké pítko, kdežto brahmánky by nejraději velkou napáječku, ve které budou mít dostatek tekutiny, a navíc ji jednoduše nepřevrátí. Zvažte na samém začátku i konkrétní druh vaší drůbeže, aby následné nákupy nebyly kontraproduktivní.
Kapacita napáječky
Spočítejte si, kolik vlastně chováte slepic. Zatímco si čtyřčlenná rodinka kuru domácího vystačí s litrovou nádobkou plnou vody na den, početnější famílie bude potřebovat větší, resp. více napáječek.
Typ napáječky
V nabídce je hned několik typů napáječek. Voda pro drůbež se může podávat formou žlabového krmítka s oddělenými drážkami, stojací gravitační napáječky či závěsným pítka. Platí, že nejvíce hygienické jsou druhy s kapátky, které zabraňují kontaminaci vody.
Materiál
Levnější plastové napáječky pro drůbež se snáze čistí. Robustní kovová pítka mohou být naopak daleko odolnější a vhodnější na uchovávání vody, což bude hrát roli především v teplých měsících. Naopak v zimě, kdy teploty padají i hluboko pod bod mrazu, je zapotřebí adekvátní napáječka, ve které nebude voda zamrzat.
Faktor ceny
Napáječky nabízí, podobně jako jakékoliv ostatní zboží, různé cenové třídy. Nejlevnější zásobníky na vodu se dají sehnat za pár desítek korun, ty nejkvalitnější velké napáječky stojí i přes tisíc, ale mohou se vyplatit i díky své dlouhodobé životnosti.
A co dál?
Údržba, údržba… a občas nějaké to vajíčko. V neposlední řadě jste ve fázi každodenní péče o slípky, jež při správném přístupu “přinese ovoce” oběma stranám.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek