Jak vybrat správnou líheň?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.07.2020

Jak vybrat správnou líheň?

Vážení přátelé líhňaři :-) Naše děvčata na zákaznickém servisu se každý den setkávají s dotazy, jakou líheň si máte vybrat. Správný výběr líhně je velmi důležitý, proto jsme pro Vás sepsali následující článek o tom, jaké líhně nabízíme. Není totiž líheň jako líheň.


Pokud byste i tak tápali s výběrem líhně, kontaktujte naše kolegy chovatele na telefonu +420 222 769 769 a vše s Vámi ochotně probereme.

Otáčet ručně nebo automaticky?

Jedna z nejdůležitějších otázek je, zda chcete líheň bez starostí, tedy s automatickým otáčením vajec nebo Vám nevadí vejce párkrát za den otočit ručně.

Rozlišujeme tři druhy líhní:

 • líhně s automatickým otáčením vajec - verze bez starostí. Vejce se otáčejí automaticky podle nastaveného programu - typicky to je každé dvě hodiny. Většina našich líhní umžňuje tento interval libovolně měnit nebo vypnout (typicky líhně z naší řady WQ).
 • líhně s poloautomatickým otáčením vajec - verze s poloviční starostí - nemusíte otáčet každé vejce ručně, ale vejce otočíte páčkou zvenku. Typicky líhně Covina ET poloautomat.
 • líhně s manuálním otáčením vajec - verze pro zapálené chovatele, kterým nevadí běhat k líhni. Je potřeba alespoň ráno a večer vejce jedno po druhém ručně otočit.

Jen slepičí? Nebo i jiné druhy vajec?

Dalším důležitým parametrem pro výběr líhně jsou druhy vajec, které chcete líhnout. Né každá líheň je totiž vhodná pro všechny druhy vajec. Nicméně všechny naše líhně jsou vhodné pro líhnutí slepičích vajec. Liší se pak jen kapacita jiných druhů vajec - husí, kachní, pštrosí, křepelčí atd.

Rozlišujeme čtyři druhy držáků vajec uvnitř líhně:

 • držáky na slepičí a krůtí vejce - žluté držáky jsou u líhní nejrozšířenější. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 40 mm (slepice, krůta, křepelka). Žluté držáky naleznete u líhní z řady EW.
 • kombi držáky - na všechny druhy vajec - červené AGROFORTEL kombi držáky. Nejuniverzálnější držáky vajec. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 60 mm (slepice, krůta, husa, kachna) nebo čtyři křepelčí vejce. Červené držáky naleznete u líhní z řady WQ
 • rolovací - na všechny druhy vajec. Tyto držáky vajec jsou také univerzální. Můžete do nich dávat všechny druhy vajec. Tyto držáky má pouze jedna naše líheň - Líheň AGROFORTEL WQ70.
 • kutálející - na všechny druhy vajec. Jádrem těchto držáků je ohrádka a příčníky. Do ohrádky naskládáte vajíčka, která oddělíte příčníky. Celou ohrádkou pohybuje mechanismus sem a tam a tím se vajíčka kutálejí. Typickým zástupcem líhní s kutálejícím mechanisem jsou líhně JANOEL.

Výběr vhodné líhně je velmi důležitý, proto ho nepodceňte. Pokud si nevíte rady, zavolejte našim specialistům na +420 222 769 769.

Vlhkost regulovat počítačem, nebo ručně?

klasické stolní líhně se určuje vlhkost podle toho, kolik vody do líhně nalijete. Vlhkost ve většině případů pak sledujeme na obrazovce líhně. Pro fajnšmekry jsme ale vyvinuli čtyři líhně - WQ36, WQ70, WQ63 a WQ98, kam jsme instalovali inteligentní odpařovač vody, který se spíná podle potřeby a požadovanou vlhkost pak vždycky dorovná.


Další vychytávky, které můžou líhně mít:

 • teploměr, vlhkoměr
 • alarmy na vlhkost a teplotu
 • kalibrace
 • ovládání přes WiFi

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS CHYTRÝ VYHLEDÁVAČ VHODNÉ LÍHNĚ. NA STRÁNCE WWW.LIHNE-INKUBATORY.CZ/LIHNE zatrhněte odpovědi na požadované otázky, a filtr Vám vyfiltruje ty nejlepší líhně podle Vašich požadavků.

Doufáme, že Vám náš článek o výběru vhodné líhně pomohl. 

Další články

Jak vybrat správnou líheň?

14.07.2020

Jak vybrat správnou líheň?

Odpovědi na Vaše nejčastější dotazy ohledně toho jak vybrat správnou líheň.

Přečíst článek
Čistota při líhnutí, aneb na co nezapomenout.

14.07.2020

Čistota při líhnutí, aneb na co nezapomenout.

Po každém líhnutí je potřeba líheň pořádně desinfikovat. Přečtěte si, jak na to! Je to hračka.

Přečíst článek
Škubání drůbeže pro začátečníky: Díl 1

14.07.2020

Škubání drůbeže pro začátečníky: Díl 1

Nikdy jste neškubali? Nevadí! Přinášíme Vám článek o základech škubání.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.