
Jak vybrat správnou líheň?
Vážení přátelé líhňaři :-) Naše děvčata na zákaznickém servisu se každý den setkávají s dotazy, jakou líheň si máte vybrat. Správný výběr líhně je velmi důležitý, proto jsme pro Vás sepsali následující článek o tom, jaké líhně nabízíme. Není totiž líheň jako líheň.
Otáčet ručně nebo automaticky?
Jedna z nejdůležitějších otázek je, zda chcete líheň bez starostí, tedy s automatickým otáčením vajec nebo Vám nevadí vejce párkrát za den otočit ručně.
Rozlišujeme tři druhy líhní:
- líhně s automatickým otáčením vajec - verze bez starostí. Vejce se otáčejí automaticky podle nastaveného programu - typicky to je každé dvě hodiny. Většina našich líhní umžňuje tento interval libovolně měnit nebo vypnout (typicky líhně z naší řady WQ).
- líhně s poloautomatickým otáčením vajec - verze s poloviční starostí - nemusíte otáčet každé vejce ručně, ale vejce otočíte páčkou zvenku. Typicky líhně Covina ET poloautomat.
- líhně s manuálním otáčením vajec - verze pro zapálené chovatele, kterým nevadí běhat k líhni. Je potřeba alespoň ráno a večer vejce jedno po druhém ručně otočit.
Jen slepičí? Nebo i jiné druhy vajec?
Dalším důležitým parametrem pro výběr líhně jsou druhy vajec, které chcete líhnout. Né každá líheň je totiž vhodná pro všechny druhy vajec. Nicméně všechny naše líhně jsou vhodné pro líhnutí slepičích vajec. Liší se pak jen kapacita jiných druhů vajec - husí, kachní, pštrosí, křepelčí atd.
Rozlišujeme čtyři druhy držáků vajec uvnitř líhně:
- držáky na slepičí a krůtí vejce - žluté držáky jsou u líhní nejrozšířenější. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 40 mm (slepice, krůta, křepelka). Žluté držáky naleznete u líhní z řady EW.
- kombi držáky - na všechny druhy vajec - červené AGROFORTEL kombi držáky. Nejuniverzálnější držáky vajec. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 60 mm (slepice, krůta, husa, kachna) nebo čtyři křepelčí vejce. Červené držáky naleznete u líhní z řady WQ
- rolovací - na všechny druhy vajec. Tyto držáky vajec jsou také univerzální. Můžete do nich dávat všechny druhy vajec. Tyto držáky má pouze jedna naše líheň - Líheň AGROFORTEL WQ70.
- kutálející - na všechny druhy vajec. Jádrem těchto držáků je ohrádka a příčníky. Do ohrádky naskládáte vajíčka, která oddělíte příčníky. Celou ohrádkou pohybuje mechanismus sem a tam a tím se vajíčka kutálejí. Typickým zástupcem líhní s kutálejícím mechanisem jsou líhně JANOEL.

Výběr vhodné líhně je velmi důležitý, proto ho nepodceňte. Pokud si nevíte rady, zavolejte našim specialistům na +420 222 769 769.
Vlhkost regulovat počítačem, nebo ručně?
Další vychytávky, které můžou líhně mít:
- teploměr, vlhkoměr
- alarmy na vlhkost a teplotu
- kalibrace
- ovládání přes WiFi
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS CHYTRÝ VYHLEDÁVAČ VHODNÉ LÍHNĚ. NA STRÁNCE WWW.LIHNE-INKUBATORY.CZ/LIHNE zatrhněte odpovědi na požadované otázky, a filtr Vám vyfiltruje ty nejlepší líhně podle Vašich požadavků.
Doufáme, že Vám náš článek o výběru vhodné líhně pomohl.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek