-800x800.jpg)

Autor: Pavel Frček
28.03.2023
Jak vybrat klec pro papouška a kam ji umístit
Rozhodli jste se, že si pořídíte papouška? Ještě předtím než si ho přivezete domů, mu musíte zařídit vhodné bydlení – klec, ve které se papoušek bude cítit dobře. Bez klece byste ho honili minimálně po celé místnosti a snadno by vám mohl ulétnout úplně. Podívejte se na to, jak by taková klec pro papouška měla vypadat a kam ji umístit.
Velikost – čím větší klec, tím lépe
Klec pro papouška by samozřejmě měla být dostatečně prostorná, aby měl papoušek ve stísněném obydlí alespoň nějaký prostor pro pohyb. Vhodná velikost klece se odvíjí od velikosti a druhu opeřence. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv druh papouška, tak platí, že čím větší klec bude, tím lépe. Při výběru klece musíte vzít v úvahu to, kam ji plánujete umístit. Kdyby se vám na dané místo nevešla, tak to samozřejmě znamená problém. V případě, že doma máte místnost se spoustou nevyužitého prostoru, můžete pochopitelně zvážit pořízení či vlastnoruční stavbu voliéry namísto klece.
Tvar – vsaďte na hranatou klec
Roli hraje i tvar klece. Nedoporučuje se kupovat kruhové klece s malým průměrem, protože papouškům znemožňují i krátký let. Nejspíše právě z tohoto důvodu mají podle vědců kruhové klece negativní vliv na psychiku ptáků chovaných v zajetí. Lepší tak je pořídit co nejširší a nejvyšší hranatou klec.
Mříž – pozor na rozteč drátů mříží
Dalším kritériem výběru je rozteč drátů mříží. Především u menších papoušků si dávejte pozor, aby rozteč nebyla příliš velká, jinak by z klece mohli snadno uniknout, případně se v mříži zaseknout. Pro menší papoušky je dobré vybrat klec s mezerou mezi jednotlivými dráty mříží o velikosti zhruba 1 centimetr. Většinou rozteč drátů odpovídá velikosti klece a tím pádem i druhům papoušků, pro které ji jejich majitelé obvykle pořizují, ale přece jen se vyplatí na kontrolu tohoto parametru nezapomenout.
Zpracování – bytelná klec se vyplatí
Tak jako u mnoha jiných produktů je důležitá kvalita zpracování. Klec by měla být dostatečně bytelná a nesmí v ní být nic, co by ohrožovalo zdraví ptáků uvnitř, například nějaké ostré hrany nebo vystrčené dráty. Vhodným materiálem pro výrobu klece je nerezová ocel, která je velmi odolná, netoxická a snadno se čistí. Dlouho vám tedy vydrží a stále bude ve výborné kondici. Chybu neuděláte ani s práškově lakovanou kovovou klecí a problém nepředstavuje ani spodní vanička z plastu, kterou je vybavena řada zejména menších klecí – u těchto provedení však musíte počítat s tím, že se na nich rychleji objeví stopy používání a mohou časem působit trochu zašle.
Vybavení klece pro pohodlí a zábavu
Až budete mít klec doma, nezapomeňte ji patřičně vybavit. Nemělo by v ní chybět bidýlko, miska na zrní a napáječka. Radost papouškovi uděláte také doplňky, které ho zabaví. Vhodnou volbou jsou různé žebříky, houpačky a prolézačky, po nichž může lézt nebo se na nich houpat. Radost ve výsledku přinesou i vám, protože pohled na dovádějícího papouška stojí za to.
Kam umístit klec pro papouška
Co se týká vhodného umístění klece, ideální je místo co nejdále od oken a mimo průvan. Klec patří do místnosti, v níž se poměrně často pohybujete, abyste s papouškem byli v pravidelném kontaktu. Takovému popisu sice většinou odpovídá i kuchyně, ale tam klec rozhodně nedávejte, protože papoušci jsou velmi citliví na výpary z teflonového nádobí a vadí jim rovněž mastné páry. Škubají si kvůli nim peří, často do krve, a přítomnost papoušků v tomto prostředí může mít i fatální následky.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek