Jak vybrat automatická dvířka do kurníku
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.06.2024

Jak vybrat automatická dvířka do kurníku

Automatická dvířka do kurníku jsou skvělým způsobem, jak si usnadnit péči o Vaše slepice a zároveň zlepšit zabezpečení jejich domova. Na trhu je ovšem spousta možností, a tak může být správný výběr oříškem. Pokud jste se tedy rozhodli pořídit elektrická dvířka a nevíte, která vybrat, čtěte dál 

Mechanismus otevírání

Automatické zavírání kurníku je řízeno buď podle časového spínače, nebo podle soumrakového spínače. U časovače pouze nastavíte přesné časy, dle kterých se dvířka řídí. Světelný senzor pracuje se změnami v osvětlení. U některých dvířek lze zvolit také kombinaci, tudíž je na Vás, jak svá dvířka nastavíte. Ráno se automatické otevírání kurníku může řídit světlem, večer se může zavřít přesným časem.  

Pohon

Pohon automatických dvířek lze vybírat ze tří možností – bateriový, solární a ze sítě. Pokud kurník není napojen na elektrickou síť a je umístěn v oblastech s omezeným slunečním svitem, je nejlepší možností napájení pomocí baterií. Životnost baterií bývá až jeden rok. Dvířka kurníku mohou být také poháněna elektrickou energií ze solárního panelu. Ten je vhodné namířit na jižní stranu. Díky akumulátoru, kterému pro nabití stačí 4 hodiny slunečního svitu, vydrží přístroj fungovat až 4 dny. Solární panel lze dokoupit také zvlášť. Pokud je v kurníku přístup k elektrické síti, můžete vybrat dvířka s napájením ze sítě 

Velikost

Zvážit byste měli také velikost kurníku nebo husníku. Automatická dvířka jsou k dispozici v různých velikostech, a tak je důležité zvolit taková, která budou odpovídat rozměrům obydlí, a především chované drůbeži. Menší dvířka pořiďte pro slepičky, větší pro husy nebo kachny, které potřebují více místa. Domek možná bude potřebovat lehké úpravy, aby se dvířka dala nainstalovat. Jsou totiž v univerzální velikosti.  

Bezpečnostní funkce

Důležitým hlediskem je bezpečnost. Vybírejte automatická dvířka kurníku s bezpečnostními funkcemi, jako je snadný přístup k vypnutí a nouzové otevření v případě poruchy. Některá dvířka mají také snímače, které detekují přítomnost drůbeže a zabrání zavření dvířek, dokud nejsou všechny slepice uvnitř kurníku. Nemusíte tak mít strach, že by slepičky mohly být jakkoli zraněny. Pořídit můžete také bezpečnostní dvířka s pojistkou, která mají samouzamykací mechanismus. Pokud tedy chcete zařídit bezpečný domov, kurník pro slepice s bezpečnostními dvířky je to pravé. Predátoři už nikdy dvířka sami nezvednou.  


V našem sortimentu naleznete nejen kompletní systémy včetně bezpečnostních dvířek, ale také samotná dvířka, krabičku s elektronikou či solární panel 


Pokud chcete domov pro slepice proměnit v moderní kurník, neváhejte a pusťte se do této inovace. Vám odpadnou zbytečné starosti, jako je ranní vstávání, a slepičky budou mít zajištěno bezpečné útočiště, kam se žádná škodná nedostane. Tak co? Která dvířka pro slepice zvolíte? 

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek