SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak si vyrobit vlastní kozí a ovčí sýr
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.05.2024

Jak si vyrobit vlastní kozí a ovčí sýr

V minulém článku s názvem “Jsou ovčí a kozí sýry skutečně tak dobré, jak se traduje” jsme psali o tom, že cena kozího a ovčího sýra je daní za jejich nesporné benefity. Pokud jste ale chovateli ovcí či koz, nemusí vás tato záležitost trápit. Máte jedinečnou možnost si vyrobit svůj vlastní sýr, po kterém se doma bleskurychle zapráší. Jak vyrobit domácí sýr z mléka?

Výběr mléka

Výroba sýra nemusí být vůbec složitá. Výroba kozího sýra stejně jako výroba ovčího sýru spočívá ve výběru vhodného mléka, jenž by mělo být čerstvé a bez nečistot. Počítejte s faktem, že z 8 litrů ovčího či kozího sýra vyrobíte 1 kg sýru.


Pasterizace

Tento krok při výrobě domácího sýra vede k ošetření mléka od mikroorganismů. Existují ale i nepasterizované sýry, jako například parmazán se specificky výraznou chutí.


Pro potřeby zahřátí mléka využijte speciálního pasterizéru, v případě nouze ale postačí i velký kuchyňský hrnec. Mléko zahřejte na stálou teplotu 72 °C - buďte opatrní, aby mléko nepřišlo k varu. Následně nechte hrnec s mlékem odstát po dobu zhruba půl hodiny a zchlaďte na teplotu 33-34 °C - ověřte teploměrem.

Mlékarenské kultury a sýřidlo

Jedním ze zásadních kroků je přidání mezofilní kultury, jenž má vliv na výsledné zrání a konzistenci potraviny. Mlékárenskou kulturu necháme nejméně po dobu dalších 30 minut pracovat.


Jakmile se užitečné bakterie namnoží, zaneste do polotovaru přiměřené množství syřidla. Proces sýření, jinak řečeno srážení mléčné bílkoviny, povede k hutnější struktuře

Formování

Vzniklou sýřeninu pokud možno promíchejte pomocí sýrařské harfy, eventuálně rozkrájejte a nechte odkapat. V momentě, kdy se oddělí přebytečná syrovátka a zbyde pouze pevná sýřenina, přichází na řadu formičky. Zde sýr nabyde svého finálního tvaru, majícího vliv i na proces zrání.

Solení a zrání

Výsledný sýr osolíme jednak z důvodu, aby měl správnou chuť, nicméně i kvůli jeho konzervaci. Solí se povrchově či v solném nálevu.


Nyní záleží na vašem uvážení. Pokud chcete čerstvý kozí a ovčí sýr, prakticky už máte hotovo a potravinu stačí pouze vhodně uschovat. Na tvrdý kozí a ovčí sýr si ještě nějakou dobu počkáte, zrání totiž trvá i v řádech měsíců a vyžaduje optimální teplotu a vlhkost.

A sýr je na světě

Věříme, že budete z výsledku nadšení, a to u měkkého i tvrdého sýra. Budete mít navíc dobrý pocit z toho, že jste mohli ovlivnit každý malý krůček domácí výroby sýru.

Další články

Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek
Jak vybrat voliéru pro ptáky

30.05.2024

Jak vybrat voliéru pro ptáky

Pokud máte doma opeřeného mazlíčka nebo si jej plánujete pořídit, je důležité mu zajistit vhodné a pohodlné bydlení. Takovým ubytováním je například ptačí voliéra, která poskytuje pohodlný a prostorný domov. Aby byl Váš ptačí kamarád šťastný a zdravý, je třeba při výběru voliéry pro ptáky vzít v potaz také několik faktorů.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.