SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak poznat zkažené vejce
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

25.10.2022

Jak poznat zkažené vejce

Ať už máte vejce od vlastních slepic z domácího chovu, nebo jste si pořídili plato vajec v obchodě, hodí se vědět, jak poznat ty zkažená. Jakmile totiž dokážete zkažená vejce spolehlivě rozpoznávat, budete si moci na vejcích vždy bez obav pochutnat a zároveň přestanete vyhazovat sice starší, ale stále dobrá a zdravotně nezávadná vejce. Zejména pokud vejce skladujete v lednici delší dobu, je dobré si jejich nezávadnost důkladně prověřit.

Vejce vydrží i měsíc

Délka skladování nemusí sama o sobě nic znamenat, vejce mohou za optimálních podmínek v lednici vydržet v poživatelném stavu klidně i celý měsíc. Může to však být i kratší dobu a navíc málokdo si dokáže udržet přehled o tom, jak dlouho už to či ono vejce skladuje, takže řídit se jen podle stáří vajec není ideální. To platí především pro chovatele slepic, kterým obvykle vejce přibývají každý den.

Způsoby, jak poznat zkažené vejce

To, že byste už nějaké vejce neměli jíst, lze poznat několika způsoby. Zkažené vejce mnohdy poznáte už od pohledu a podle jeho zápachu, ale pro jistotu můžete provést také tzv. vodní test nebo si vzít na pomoc prosvětlovačku. V každém případě pamatujte na to, že vejce je nejlepší konzumovat po dostatečné tepelné úpravě. I když riziko, že se po požití syrového vejce nakazíte salmonelou, je velmi malé, je zbytečné riskovat.

Doba minimální trvanlivosti

Pokud vejce koupíte v obchodě, může vám dát nápovědu o bezpečnosti konzumování vajec doba minimální trvanlivosti, která je na nich uvedená. Stejně jako u jiných potravin je ovšem doba minimální trvanlivosti pouze orientační. Pro jeho platnost se předpokládá správné skladování, při kterém může být bezpečné vejce konzumovat i po uplynutí uvedeného data.

Tip: Abyste si udrželi přehled o stáří vajec z domácího chovu, můžete je před umístěním do lednice popisovat. Nemusíte se pak bát, že si v lednici pomícháte nová vejce s těmi staršími a nebudete vědět, jaké spotřebovat dříve.

Zapojte do akce čich

Zkažené vejce odhalíte, když využijete svůj čich. Zkažené vejce totiž vydává nepříjemný zápach, který jistě rozeznáte hned, jak ho ucítíte. To dokonce platí nejen pro syrové, ale také pro uvařené vejce. Když přece jen nebudete po přičichnutí ke skořápce zcela přesvědčeni o tom, že je vejce čerstvé, rozklepněte ho a přičichněte si přímo k bílku a žloutku namísto skořápky. Poté už bude jasno. Vejce v takovém případě samozřejmě nerozklepávejte nad mísou plnou surovin.

Věřte svým očím

Také pohled leccos napoví. Skořápka by měla být nepoškozená a nesmí se na ní objevovat žádné známky plísně, která vypadá podobně jako třeba na zplesnivělém eidamu. I když skořápka známky prasknutí ani plísně nenese, ještě není vyhráno. Po rozklepnutí zkontrolujte barvu žloutku – ten musí mít typickou žlutooranžovou barvu, nádech zelené nebo modré barvy značí plíseň a vejce musíte vyhodit.

V případě, že má žloutek správnou barvu, ale objevíte na něm malé krvavé skvrny či žilky, vejce můžete bez obav použít. Jedná se o malé krevní sraženiny, které mohou vzniknout při tvorbě vajec. Narazíte na ně zřídka, a to ještě jen u vajec z domácích chovů. Do obchodů se taková vejce nedostanou, byť jsou naprosto nezávadná.

Test ve vodě

Pro ověření stáří vajec lze provést tzv. vodní test, při kterém vyzkoušíte, jak vejce plave. Jednoduše ponoříte vejce do misky nebo sklenice s vodou a vejce se buď potopí, nebo zůstane na hladině, případně se bude vznášet někde mezi. Pokud vejce zůstane u dna, je zaručeně čerstvé, vejce vznášející se na hladině je staré (většinou alespoň 3 týdny), ovšem ne nutně zkažené.

Test je založen na skutečnosti, že ve vejcích se postupně zvětšuje vzduchová bublina, takže čím je vejce starší, tím větší má tendenci se vznášet na hladině. Starší, ale nezkažená vejce se spíše než na přípravu omelety či míchaných vajec hodí na pečení.

Vezměte si na pomoc prosvětlovačku

Misku s vodou můžete nahradit prosvětlovačkou, která je chovatelům slepic jistě dobře známá. Prosvětlovačky se běžně používají pro zjištění oplodněnosti vajec, ale s jejich pomocí lze ověřit také jejich čerstvost. Když prosvětlovačku přiložíte na tupý konec vejce, uvidíte velikost vzduchové bubliny uvnitř a nemusíte ho tak dávat do vody. Při seznamování se s touto metodou je dobré mít po ruce čerstvé a starší vejce, u kterých budete znát stáří, abyste si udělali představu o tom, jak se vzduchová bublina se stářím vajec zvětšuje.

Při prosvětlování zároveň vejcem otáčejte a pozorujte, jak se žloutek pohybuje v bílku. V čerstvém vejci se žloutek v bílku skoro nepohybuje, časem bílek se žloutkem ztrácí pevnost a pohyb se zvětšuje.

Další články

Jak se zbavit bytových parazitů?

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Přečíst článek
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

16.04.2024

Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky. 

Přečíst článek
Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.