Jak na chov ryb?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

03.12.2024

Jak na chov ryb?

Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.

Co vše je potřeba?

Na domácí chov ryb potřebujeme vytvořit dostatečně velkou vodní plochu. Vykopeme tedy jámu podle toho, jak velký chov plánujeme. Čím hlubší vodní prostor budeme mít, tím lepší, protože ryby v hloubce přezimují a v létě se nebudou přehřívat. Poté ji vyložíme folií proti úniku vody a dno vysypeme materiálem (např. štěrk o zrnitosti 4–8 mm s pískem – poměr je cca 2:1). Dále zde můžeme vložit čistící rostliny do jezírka. Jezírko napustíme vodou a přidáme filtraci, která je velice důležitá pro okysličení vody. Pokud si ho chceme udělat hezčí, můžeme přistavět vodopádek, kameny okolo břehu nebo jiné dekorace.


Při potřebě chovat plůdek a dospělce odděleně, navíc vytvoříme ještě školku (menší nádrž).


Jezírko necháme cca 2-3 týdny bez ryb s puštěnou filtrací. Za tuto dobu v něm vzniknou prospěšné bakterie a proběhne ustálení rovnováhy.


Krmení pro jezírkové ryby

Existuje velká spousta druhů krmení pro jezírkové ryby. Krmíme vždy 1x denně v podobnou dobu přiměřeným množstvím krmiva (obecná poučka je, že se krmí tak, aby to do 5-15 minut měly snězené).

Nejčastěji chované druhy

Kapr obecný

o Nenáročný chov

o Velice dobré a kvalitní maso – nízký obsah tuku, zdroj lehce stravitelných bílkovin a cenných omega 3 nenasycených mastných kyselin

o Délka až 120 cm, váha až 40 kg

o Nejstarší exemplář měl 38 let


Tolstolobik bílý

o Robustní býložravá ryba

o Maso – tučnější, vhodné k uzení, jemné sněhobílé maso

o Menším rybám není potřeba stahovat kůži

o Délka 127 cm, váha až 40 kg

o Dožívají se kolem 20 let


Amur bílý

o Býložravá ryba

o Maso – chutné bílé, šťavnaté a málo tučné, obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, vitamíny (A, D, B6, B12), vápník, jód, fosfor a draslík

o Délka 150 cm, hmotnost 50 kg (v ČR cca 100 cm, 15-20 kg)

o Dožívá se 15-20 let


Lín obecný

o Hospodářsky významná ryba

o Maso – lehce stravitelné, plnohodnotné bílkoviny a žádoucí tuky

o Šupiny při tepelné úpravě změknou a při jídle nevadí-neškrábe se, někdy se stahuje

o Délka 70 cm, váha 7,5kg (průměrná délka 20 cm)

o Dožívá se až 20 let


Pstruh duhový

o V současnosti jedna z nejvýznamnějších uměle chovaných ryb

o Citlivý na obsah kyslíku

o Délka 20–90 cm, největší potvrzená váha okolo 8 kg

o Využívá se jako indikátor znečištění vody

o Dožívají se až 10 let

Na co si dát pozor?

Než ryby do jezírka nasadíme, musíme je dobře aklimatizovat. Sáčky s rybami položíme na hladinu a po 20–30 minutách je vypustíme. Tímto procesem zabráníme teplotnímu šoku. Při výběru ryb si musíme dát pozor na nemoci, je důležité sledovat stav šupin, ploutví, očí, pohybu, výkalů a zda nejsou „nafouklé” (=vodnatelnost, neléčitelné, velice nakažlivé onemocnění). Je důležité odstraňovat odpad z vody a voda jako taková nesmí pěnit ani zapáchat. Zároveň nesmíme opomínat pravidelnou kontrolu zdravotního stavu ryb.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek