

Autor: Pavel Frček
09.05.2024
Jak dlouho žije kočka domácí
Kočky domácí jsou jedním z nejoblíbenějších mazlíčků lidí po celém světě. A není divu. Jejich nezávislý charakter je činí skvělými společníky do domácnosti. Než si ovšem život s kočkou dopřejeme, musíme si odpovědět na otázku, kolika let se dožívá.
Kočka domácí věk
Průměrný věk koček se liší v závislosti na mnoha faktorech, včetně genetiky, životního prostředí, stravy a péče, kterou jim poskytujeme. Mezi zajímavosti o kočkách patří, že ty kastrované se v průměru dožívají až 15 let, kdežto nekastrované kolem 12 let. To ovšem neznamená, že nemohou žít i déle. Je obvyklé, že někteří jedinci dosáhnou věku 20 let a více. Skvělým příkladem je Crème Puff, která oslavila neuvěřitelné 38. narozeniny.
Genetika
Genetika hraje klíčovou roli v otázce věku dožití. Některé kočky mají predispozice k určitým nemocem a ty mohou jejich život zkrátit. Dále se zaměřte na plemeno, jelikož určité typy jsou náchylnější na konkrétní zdravotní problémy než jiné. Zároveň se některá plemena mohou od přírody dožívat vyššího věku. Siamské a manské kočky například až 20 let, ragamuffin až 17 let.
Životní prostředí
Bezpečné a pohodlné životní prostředí by mělo být samozřejmostí. Bohužel tomu tak vždy není. Pokud žije kočka divoce, její život se vzhledem k vnějším nebezpečným vlivům zkrátí na 3-5 let. V případě, že ji pouštíte do venkovního prostoru, existuje vyšší riziko úrazů. Ty bohužel stojí i velmi často za úmrtím. Na druhou stranu micky žijící pouze uvnitř vyžadují vyšší míru aktivit, aby byly dostatečně stimulovány a nedošlo k nadměrnému přibírání. Vyzkoušet můžete například různé hračky, které kočka do bytu potřebuje pro zabavení a dostatek pohybu. Pokud se jim dostatku aktivit nedostává, může to mít negativní vliv na délku jejich života. Zvolte tedy zlatou střední cestu a pokud máte možnost, zařiďte kočce bezpečný výběh.
Strava
Správné stravování je základ. Ovlivňuje zdraví a s tím spjatou délku života koček. Dospělou šelmu krmte menšími porcemi 2x-3x denně. Pokud má sklony k obezitě, hlídejte její denní dávku stravy a zbytky jídla skliďte z dohledu. Myslete na to, že kvalitní a vyvážená domácí strava pro kočky je klíčová pro zachování jejich zdraví a prodloužení života. Chyby ve stravování vedou k obezitě, metabolickým problémům a dalším zdravotním komplikacím.
Pravidelné kontroly
Pravidelné kontroly u veterináře jsou také velmi důležité a měly by být samozřejmostí. Nejedná se pouze o pravidelná očkování a preventivní ošetření proti parazitům, ale především o včasné zachycení nemocí. Čím dříve se onemocnění odhalí a začne se řešit, tím snadnější a rychlejší léčba bude.
Délka života kočky
Kočičí život může být při poskytnutí správné péče, stravy a prostředí relativně dlouhý. Mějte však na paměti, že každá je jedinečná a má své individuální potřeby. Proto vše upravte na míru tak, aby Váš miláček žil v milém a láskyplném prostředí.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek