

Autor: Pavel Frček
23.08.2024
Co je to kokcidióza u králíků?
Kokcidióza je závažné onemocnění postihující především králíky, ale také například drůbež či jehňata a telata. Je způsobeno parazitickými prvoky rodu Eimeria. Toto onemocnění je velice rozšířené, vysoce nakažlivé a může způsobit nemalé ztráty. Jak se kokcidióza u králíka projevuje a jak na ni vyzrát?
Původce a přenos
Původcem tohoto onemocnění jsou paraziti kokcidie rodu Eimeria. Dle druhu kokcidie, který králíka nakazí, dělíme toto onemocnění na střevní a jaterní. Střevní forma postihuje sliznici tenkého a tlustého střeva, zatímco jaterní forma se usazuje v játrech.
A jak se kokcidióza králíků přenáší? Králíci se nakazí konzumací potravy nebo vody kontaminované oocystami těchto prvoků. Ty se do prostředí dostávají prostřednictvím výkalů infikovaných zvířat a dokáží přežít i několik měsíců. Zdrojem infekce je tedy nemocný jedinec, přenašeč, který nevykazuje žádné známky onemocnění, ale mohou jím být také ptáci, potkani a další.
Nejčastěji jsou napadena mláďata ve věku 1-3 měsíce, ale také zvířata s oslabenou imunitou a v období odstavu.
Nemoci králíků příznaky
Příznaky se liší v závislosti na formě onemocnění. Pokud se jedná o formu chronickou, je velice pravděpodobné, že si nevšimnete, že králíka něco trápí. V případě akutní formy pozorujeme především nechutenství, úbytek hmotnosti, zapáchající průjem, který může obsahovat stopy krve, naježené chlupy, nafouknuté břicho a celkovou slabost. Při jaterní formě dochází ke zvětšení jater a žloutence.
Diagnostika probíhá formou laboratorních testů, při kterých je mikroskopicky vyšetřen trus. V případě jaterní formy lze přistoupit k pitvě.
Kokcidióza králíků léčba a prevence
Léčba kokcidiózy je velice náročná, často také neúspěšná. Klíčové je podchytit onemocnění včas a co nejdříve začít s léčbou. Ta spočívá v podávání antikokcidik. Aby byla léčba účinná a ušitá na míru Vašemu králíkovi, vždy vše konzultujte s veterinářem. Na Vás je zajistit čisté a dezinfikované prostředí, aby se zamezilo dalšímu přenosu. Pozornost věnujte také stravě králíka. Ta by měla být složena především ze sena a zeleniny.
Aby se nemoci v chovu předcházelo, je důležité věnovat se prevenci. Pravidelně králíky kontrolujte a jejich trus posílejte na rozbory. Tak onemocnění zachytíte již v zárodku. Důležité je zaměřit se na hygienu. Klec a veškeré doplňky v ní by měly být vždy čisté, stejně jako podestýlka. Zaměřte se také na výživu, která by měla být vyvážená. Preventivně lze zakoupit krmnou směs s obsahem kokcidiostatik, která napomáhají k předejití nemoci.
Kokcidióza je závažné onemocnění, které se bohužel v chovech objevuje velice často. Pokud ovšem budete věnovat pozornost prevenci, minimalizujete riziko propuknutí nemoci, případně ji zachytíte včas a zvýšíte pravděpodobnost vyléčení.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek