-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
20.03.2025
Co je to cékotrofie?
Slyšeli jste někdy o tom, že králík pojídá svůj trus? Pokud ne a tato informace Vás vyděsila, nemusíte se bát. Jde o zcela běžnou aktivitu, která je velmi důležitou součástí procesu trávení u králíka. Proč tomu tak je, se pokusíme vysvětlit v tomto článku.
Specifické trávení králíků
Důležitou součástí trávení králíka je tvorba dvojího trusu – tvrdého a měkkého. Tvrdé kulaté výkaly obsahují nestravitelné zbytky potravy a jsou produkovány přes den. V nočních hodinách dochází k vylučování měkkých výkalů obalených hlenem. Nazýváme je cékotrofy a králík je požírá přímo od řitního otvoru. Cékotrofy jsou produktem nedokonalého trávení ve slepém střevě. Obsahují velké množství živin, převážně bílkoviny a vitamíny B a K, které by jinak byly vyloučeny z těla ven bez možnosti vstřebání do organismu. Cékotrofie je tedy proces, jenž pomáhá maximálně zužitkovat všechny přijaté živiny.
Na rozdíl od tvrdých výkalů, s kterými se chovatel běžně setkává při čištění, cékotrofy by za běžných okolností neměly zůstávat v kleci. Pokud by se stalo, že dospělý králík cékotrofy nepožírá, je něco v nepořádku a značí to zdravotní problém, který je potřeba řešit. Příčinou může být například infekční onemocnění nebo také obezita, jež způsobuje, že se králík nemůže k řitnímu otvoru ohnout.
Závěr
Cékotrofie je důkazem toho, jak důmyslně si příroda poradila s trávením u králíků. Vzhledem k důležitosti tohoto procesu je pro chovatele vhodné vědět, že jde o přirozené chování, které probíhá u každého jednotlivce. Jakékoliv odchylky mohou naznačovat zdravotní problémy a měly by být řešeny včas. Péče o králíka totiž není jen v pravidelném krmení, ale i ve sledování jeho zdraví a potřeb.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek