Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

BARF

Jedná se o krmení psa syrovou, nezpracovanou stravou včetně čerstvého masa, vnitřností, kostí, ovoce, zeleniny, vajec, kvasnic, různých olejů, semen, bylinek a dalších ingrediencí. Krmná dávka se skládá individuálně dle aktivity, věku, váhy a dalších faktorů (např. alergie, intolerance). Je důležité si krmení BARFem nastudovat, aby měl pes vyváženou stravu a krmná dávka obsahovala všechny důležité a esenciální živiny.


Základní schéma:

  • 55–70 % – maso (¾ svalovina, ¼ vnitřnosti)
  • 20–25 % – kosti (ideálně obalené masem)
  • 10–20 % – příloha (zelenina, ovoce, těstoviny, rýže, ovesné vločky)


Výhody:

Jelikož se jedná o netepelně zpracovanou stravu, je pro psy přirozenější. Strava má více vitamínů a minerálních látek než granule či konzervy. Psi si okusováním kostí čistí zuby, takže netrpí tak často na zubní kámen. Více také víme, čím svého psa krmíme.


Nevýhody:

Možný výskyt bakterií v mase. Je nutné častěji odčervovat. Je potřeba mít dostatek prostoru v mrazáku. Příprava misky zabere více času než nasypání granulí nebo vyklopení kapsičky. Důležitá je pestrost a vyváženost – není dobré krmit stále stejným, protože dochází k nevyvážení živin. Složitější při cestování. Někteří psi jsou vybíraví a nesní vše, co se jim do misky dá.

Granule

Jedná se o průmyslově vyráběné suché krmivo. Existuje mnoho druhů, značek a příchutí.


Výhody:

Rychlé a snadné krmení – nepotřebujeme tolik času na přípravu ani vymýšlet kombinace ingrediencí. Jedná se o kompletní krmivo, takže není nezbytné doplňovat další složky. Na skladování stačí pytel nebo dóza, není třeba uchovávat v chladu. Můžeme si vybrat granule přesně na míru (štěně/dospělý pes, hypoalergenní/klasické/speciální, podle velikosti plemene). Lze je využít i jako pamlsky. Velmi praktické i při cestování.


Nevýhody:

Je třeba kontrolovat složení. Občas se v granulích může objevit cizí předmět. Je nutné dbát na pitný režim. Kvalitní granule bývají dražší. Psi produkují větší množství exkrementů. Kousáním si tolik nečistí zuby, proto je vhodné doplňovat péči o chrup.

Konzervy

Jedná se o průmyslově vyráběné mokré krmivo. Na trhu je velké množství druhů a značek. Lze tedy vybrat konzervu přesně na míru našemu psovi.


Výhody:

Příprava je velmi snadná a konzervy psům velmi voní. Lze k nim přimíchat i přílohy. Psi konzervy většinou velmi dobře přijímají. Jsou vhodné pro starší nebo nemocné psy, které bolí zuby a nemohou kousat. Obsahují více bílkovin než granule a také více vody. Jsou praktické i na cestování.


Nevýhody:

K pokrytí denní krmné dávky je potřeba větší množství vlhkého krmiva než suchého. Konzervy bývají dražší než granule. Po otevření je nutné je rychle spotřebovat. Psi si při konzumaci konzerv vůbec nečistí zuby, což může vést k zubním problémům. Po každém krmení je potřeba misku řádně umýt.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek